گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز(دوشنبه، 24 جدی) تحت ریاست جلالتمآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، برگزار شد.

رییس اجراییه کشور در سخنان مقدماتی خویش، از بارنده‌گی‌های اخیر در کابل و ولایات ابراز خرسندی کرد و گفت که امیدواریم در سال پیش‌رو، مشکل خشکسالی کاهش یابد. دوکتور عبدالله عبدالله افزود که در فصل سرما، رسیده‌گی به وضعیت بی‌جاشده‌گان داخلی و بازگشت‌کننده‌گان اولویت اصلی است.

ریس اجراییه در بخشی از صحبت‌هایش به قضایای سیاسی در کشور اشاره کرد و گفت که گاهی تأخیر در برگزاری انتخابات را به صلح نسبت می‌دهند؛ درحالی‌که انتخابات به دلایل تخنیکی به تأخیر افتیده است.

دوکتور عبدالله عبدالله، از مشکلات تخنیکی در کمیسیون انتقاد کرد و گفت که پس از سه ماه هنوز نتایج انتخابات پارلمانی اعلام نشده است. دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به کشاله‌دارشدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 1393، به نقل از یکی از دوستانش گفت که اگر نفوس افغانستان به اندازۀ چین بود، نتایج انتخابات تا قیامت اعلام نمی‌شد!

رییس اجراییه ابراز امیدواری کرد که پارلمان آینده در راستای تحکیم حاکمیت قانون، یک قدم به جلو باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله، از مسوولان دولتی خواست که مسایل حکومت‌داری را از سیاست‌های روزمره جدا نگهدارند و ارایۀ خدمات به مردم را اولویت قرار دهند.

رییس اجراییه کشور، از اقدامات اخیر سرپرستان وزارت داخله و دفاع استقبال کرد و خواستار توجه به تجهیز ادارۀ آتش‌فشانی شد.

در ادامه، رهبری وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی، دربارۀ اوضاع امنیتی و مقابله با دشمن در نقاط مختلف کشور، گزارش مفصل ارایه کردند.

امرالله صالح، سرپرست وزیر امور داخله، ضمن گزارش دربارۀ اوضاع امنیتی ولایات بغلان، غور، سرپل، بلخ، فراه و کابل، گفت که اقدامات عملی برای بهبود وضعیت در این ولایات روی دست گرفته شده است.

سرپرست وزیر داخله گفت که در کابل، پیش از عملیات تهاجمی علیه باندهای مجرمین، هرم جرم را تثبیت کرده‌ایم. هرم جرم 1136 نفری است که کوچکترین‌شان 6 میل سلاح و بزرگترین‌شان 150 میل سلاح دارند. حدود 200-250 نفر اختطاف‌گر و قاتل وجود دارند که به شکل باندهایی در مناطق مختلف فعالیت می‌کنند.

وزیر امور داخله از کاهش چشمگیر حوادث جنایی در پایتخت سخن زد و گفت که دیشب در کابل سه مورد جنایی داشتیم؛ درحالی‌که در گذشته، میزان جرایم بالاتر از دو صد مورد بوده است.

امرالله صالح گفت که بزرگترین رنج من این است که شماری از کودکان در اختیار اختطاف‌چیان قرار دارند. دیروز پدر یک کودک اختطاف‌شده، گوش پسرش را آورده بود که اختطاف‌چیان بریده بودند و به خانواده‌اش فرستادند. وزیر داخله تعهد سپرد که با استفاده از تجارب گذشته، اختطاف را به صفر کاهش خواهد داد.

سپس، معاون وزارت دفاع ملی، گفت که در هفتۀ پیش رو، 392 تن از دشمنان کشور در عملیات نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و بالاتر از 200 تن دیگر زخمی و یا اسیر گردیده‌اند.

رییس اجراییه، از اقدامات نهادهای امنیتی قدردانی کرد و گفت که دفاتر پولیس باید به مکان‌ مورد اعتماد و پشتوانۀ مردم تبدیل شود. رییس اجراییه، به مسوولان امنیتی هدایت داد که به وضعیت امنیتی ولایات سرپل، غور و فراه رسیده‌گی نمایند.

در ادامه، انجنیر محمدخان و استاد محمد محقق، معاونان ریاست اجراییه، ضمن ستایش از اقدامات نهادهای امنیتی، خواستار توجه به راه‌اندازی عمیات در ولایت بلخ، سمنگان و شماری از مناطق دیگر گردیدند و از این‌که کارهایی در زمینۀ تغییر چهرۀ کابل صورت گرفته، ابراز خرسندی کردند.

طبق دستور کار مجلس، وزارت داخله، دربارۀ رسیده‌گی عاجل به حادثات آتش‌سوزی و تجهیز ریاست عمومی ضد حوادث به جلسه گزارش داد. سرپرست وزارت داخله گفت که ریاست آتش‌فشانی برعکس باور همگان، از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است. اما وجود ساختمان‌های غیرقانونی، در مواقع اضطرار، کار ریاست آنتش‌فشانی را دشوار گردانیده است.

رییس اجراییه کشور به وزیر امور داخله هدایت داد که یک سلسله اقدامات عملی و کوتاه‌مدت را برای بهبود کار آتش‌فشانی و کیفیت کار روی دست گیرند. زیرا، اقدامات طولانی‌مدت، نیازمند کار مشترک شهرداری، وزارت شهرسازی و اراضی و دیگر نهادها می‌باشد.

سپس، انجنیر محمدخان، معاون اول ریاست اجراییه، طبق فیصلۀ جلسۀ پیشین شورای وزیران، پیرامون مشکلات و پیشنهادات سکتور انرژی قابل تجدید گزارش ارایه کرد.

در ادامه، وزارت مالیه، گزارش عواید ملی طی سال 1397 را به جلسه ارایه کرد که بر بنیاد آن 189 میلیارد عواید جمع شده است و هدف تعیین شده 109 میلیارد افغانی بود.

طبق دستور کار مجلس، وزیر اقتصاد در رابطه به طرح رسیده‌گی به مشکلات خشکسالی و شامل‌سازی آن در برنامه‌های انکشافی وزارت‌ها و ادارات دولتی گزارش داد.

وزارت اقتصاد گفت که اقلیم رو به گرم‌شدن است و افغانستان بیشتر در معرض خشکسالی قرار گرفته است. اثرات خشکسالی مشهود است، آب‌های زیرزمینی پایین رفته و آب‌ کابل 30 درصد کاهش یافته است. 5 میلیون مواشی در معرض خطر قرار دارد و تولید گندم للمی به نصف کاهش یافته است. وزارت اقتصاد از پروژه‌هایی‌که در راستای مقابله با پیامدهای خشکسالی روی دست گرفته شده، نام برد و پیشنهادهایی را نیز ارایه کرد.

طبق دستور کار مجلس، وزارت اطلاعات و فرهنگ دربارۀ انتقال زمین ملکیت مطبعه آریانا به تصدی مطبعۀ معارف گزارش داد. اعضای جلسه فیصله کردند که تا دریافت راه‌حل دایمی، تفاهم‌نامه‌یی میان وزارت‌های مربوط به امضا برسد و مطبعۀ آریانا طبق قرارداد به طور کرایه به وزارت معارف سپرده شود.

طبق آجندا، وزارت مخابرات و تکنالوژی و معلوماتی، طرح توسعۀ شبکۀ فایبر نوری در افغانستان را به جلسه ارایه کرد. طبق گزارش تا کنون4700 کیلومتر شبکۀ فایبرنوری در 25 ولایت کشور وصل گردیده و این شبکه‌ به کشورهای همسایه هم پیوند خورده است.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، به منظور بهبود و هماهنگی بیشتر میان نهادهای مسوول در کار شبکۀ فایبر نوری، یک سلسله پیشنهادهای مشخص را به جلسه ارایه کرد. رییس اجراییه کشور با سپاس‌گزاری از کار وزارت مخابرات به منظور بهبود در کارها و انجام سریع تعهدات، خواستار تشکیل جلسه‌یی با حضور ادارۀ اترای وزارت مخابرات، شرکت برشنا و وزارت مالیه گردید.

رییس اجراییه کشور از وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خواست که کارها را در راستای وصل‌کردن 9 ولایت دیگر به فایبر نوری تسریع بخشد.