رییس اجراییه: خروج بخشی از نیروهای امریکایی پایان کار نیست

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، امروز (دوشنبه، 15 دلو 1397) در نشست با مدیران ارشد رسانه‌های کشور در قصر سپیدار، مواضع و دیدگاه‌هایش را در پیوند به گفت‌وگوهای صلح، شایعات خروج نیروهای امریکایی، برگزاری انتخابات و مناسبات منطقه‌ای و جهانی افغانستان بیان کرد.

رییس اجراییه کشور گفت که هیچ اولویتی برتر از صلح نیست و مردم افغانستان 40 سال مصیبت، درد و رنج را متقبل شدند و فرصت‌های بی‌شماری را از دست داده و می‌دهند و همه خواهان برقراری صلح عادلانه و پایداراند.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که در روزهای پسین، دو بحث غالب وجود دارد: بحث نخست نگرانی، اضطراب و هراس مردم از برگشت به گذشته است. مردم فکر می‌کنند که همه‌چیز تمام است و به نقطۀ صفری بر می‌گردیم. دوم، ذوق‌زدگی برخی سران سیاسی است.

رییس اجراییه اضافه کرد که اساسی‌ترین مانع در راه دست‌یابی به صلح، موقف طالبان است. در دیدگاه و موقف طالبان هیچ تغییری به میان نیامده و با وقت‌گذرانی، فکر می‌کنند که جایگاه‌شان تقویت خواهد شد. طالبان فکر می‌کنند که با خروج نیروهای خارجی ضرورت به صلح نمی‌داشته باشند. آنان به استثنای امارت خودخواندۀ خودشان، هیچ طرحی را نمی‌پذیرند.

رییس اجراییه علاوه کرد که اکثریت مطلق مردم دیدگاه مشترک دربارۀ صلح دارند. اما متأسفانه حکومت نتوانسته‌ است در این قشر بزرگ اجماع و وحدت نظر را به وجود بیاورد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که شرایط کنونی _ با حفظ تفاوت‌ دیدگاه‌ها و اختلافات و کم‌بودها_ نیازمند اجماع قشر سیاسی است. اما برخی سیاسیون فکر می‌کنند که برای تخریب حکومت، هرچیزی مجاز است. ضرورت است که «جبهۀ صلح» برای مدیریت وضعیت دست به دست هم بدهند.

رییس اجراییه با تأکید بر کار در زمینۀ روابط منطقه‌ای، خاطر نشان کرد که یکی از کشورهای منطقه، به دنبال یک دولت مزدور و ضعیف در کابل است و متأسفانه در زمینۀ تغییر این دیدگاه کاری کرده نتوانسته‌ایم. اما دیگر هیچ کشوری خواهان برگشت طالبان به قدرت و نظام طالبانی در افغانستان نیست.

رییس اجراییه کشور با بیان این‌که همکاری‌ها میان کابل و واشنگتن بر بنیاد توافق‌نامۀ استراتژیک و پیمان امنیتی ادامه دارد، گفت که حضور امریکا در افغانستان مشروط به شرایط و وضعیت می‌باشد و اما هیچگاه بحث پایگاه‌های دایمی امریکا در افغانستان مطرح نبوده و در این زمینه کدام توافقنامه‌یی وجود ندارد.

دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به بحث خروج بخشی از نیروهای امریکایی گفت: اگر بخش نیروها خارج شوند، این آخر دنیا نخواهد بود و ما نباید دست روی دست نشسته و منتظر قیامت باشیم! در حال حاضر بیشترین بار جنگ و تأمین امنیت بر عهدۀ نیروهای امنیتی ما است. احتمالاً بخشی از نیروهای امریکایی کم شوند و ما باید آماده شویم که روی پای خود بیاستیم.

وی با ابراز این‌که بدین باور نیست که ایالات متحده اوضاع را نادیده گرفته و افغانستان را به حال خود رها کند، یادآوری کرد که تنها زیان و هزینۀ حمله بر برج‌های دوقلوی نیویارک، بیش‌تر از جنگ هفده سالۀ امریکا در افغانستان بوده است.

رییس اجراییه کشور در پیوند به شرکت شماری از شخصیت‌های سیاسی در نشست مسکو گفت که فعالان سیاسی حق دارند در هرجایی با طالبان بنشینند. اما محوریت دولت، نباید نفی و نادیده گرفته شود. چنین دیدارهایی، طالبانِ لجوج را لجوج‌تر می‌گرداند. چنانچه چهره‌های سیاسی در اعلامیه‌یی گفتند که از جمهوریت و دست‌آوردها دفاع خواهند کرد، امیدواریم این نشست روزنه‌ای را برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باز کند. ضرورت است که در سطح منطقه کار بیشتر انجام شود. کشورهای منطقه تشویش دارند و منتظر نمی‌مانند که یک کشور چه تصمیمی می‌گیرد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که با تشتت و پراکندگی به نفع نیست. چون طالبان از اختلافات استفاده کرده و اهداف و مقاصد خودشان را دنبال می‌کنند. به خاطر همین تشتت و پراکندکی در صفوف مبارزه با تروریسم است که، میدان تبلیغات در دست طالبان افتیده است.

رییس اجراییه افغانستان در پیوند به شایعات تشکیل حکومت موقت گفت که اولویتی بالاتر از صلح وجود ندارد و اما برخی چهره‌ها که در راستای ایجاد چنین حکومتی کار دارند، فکر می‌کنند که حکومت موقت احتمالی، شبیه 2001 خواهد بود و آنها در رأس خواهند آمد، اما این حدس و گمانی بیش نیست.

دوکتور عبدالله عبدالله با تأکید بر حفظ دست‌آوردهای هژده ساله افزود که اگر عده‌ای فکر می‌کنند طالبان با آن‌ها مهربان‌تر برخورد خواهد کرد، اشتباه می‌کنند.

رییس اجراییه کشور به تکرار روی اجماع ملی و منطقه‌ای تأکید کرد و گفت که دربارۀ وضعیت نگران نیست. چون به توانایی و ایستادگی مردم باور دارد و مردم به گذشتۀ تاریک بر نمی‌گردند.

رییس اجراییه افغانستان در پایان گفت که برهم زدن روابط افغانستان با جامعۀ بین‌المللی به ویژه ایالات متحده به نفع نیست؛ انتقادها و دیدگاه‌ها باید با صراحت با دوستان بین‌المللی مطرح شود و اشتباهات را اصلاح نماییم.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود بر ادامه روند دموکراتیک در افغانستان تأکید کرد و با آموختن از اشتباهات انتخابات پارلمانی تعهد حکومت را برای شفافیت و با اعتبار بودن انتخابات ریاست جمهوری با اعمال اصلاحات قابل قبول برای همه نامزدان تکرار کرد.