رییس اجراییه کشور: افتخار صلح هم به نیروهای امنیتی بر می‌گردد

رییس اجراییه حکومت افغانستان بعد از ظهر (پنجشنبه، ۹ حوت) در مراسم یادبود از روز ملی سرباز در مقر وزارت دفاع گفت که مردم و دولت افغانستان قدردان قربانی‌ها و قهرمانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور‌‌ می‌باشند.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن ابراز تبریکی روز ملی سرباز به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی کشور گفت که همه ما در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان سر احترام و تعظیم فرود می‌آوریم.

رییس اجراییه کشور افزود که نیروهای امنیتی و دفاعی در سنگرها در صف حق و مسیر حق قرار دارند تا از موضع حق دفاع کنند. مردم افغانستان هیچ‌وقت قهرمانی‌های آنها را فراموش نمی‌کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله در صحبت‌هایش از پولیسی‌ که فرد انتحاری را در آغوش گرفت، یاد کرد و گفت: این یک نمونه با افتخار از نیروهای امنیتی است که به قیمت جانش مردم را نجات داد.

رییس اجراییه کشور در ادامه به سرنوشت کشور و نیروهای امنیتی پس ازتوافق صلح اشاره‌ کرد و گفت که اگر صلحی برقرار شود بازهم نتیجه شهامت و ایمانداری نیروهای امنیتی خواهد بود و افتخارش نیز به آنها بر می‌گردد.

رییس اجراییه کشور گفت که تامین صلح خواست اکثریت مردم، اولویت مهم و برنامهٔ اصلی حکومت وحدت ملی بوده است؛ اما صلح زمانی تحقق می‌یابد که تمام طرف‌ها صادقانه وارد کار شوند و این را یک فرصت برای فردای بهتر بدانند.

دوکتور عبدالله عبدالله تاکید کرد که از تلاش‌های کنونی برای برقراری صلح حمایت می‌کنیم؛ ولی این گفت‌وگوها زمانی نتیجه‌بخش است که مردم و دولت افغانستان در آن شامل باشند.

رییس اجراییه کشور هشدار داد که طالبان بستر فراهم شده را یک فرصت برای تبلیغات، برجسته‌سازی و تجدید قوا برای ادامه جنگ ندانند، در غیر آن مسوولیت ادامه خون‌ریزی و برهم زدن فرصت‌های مردم افغانستان به دوش آنها خواهند بود.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که اگر از این فرصت به هدف تبلیغاتی استفاده شود، زمان می‌گذرد؛ ولی قضاوت مردم افغانستان باقی می‌ماند که آن را نمی‌توان با مصاحبه، کتاب و مقاله تغییر داد.

رییس اجراییه کشور با کنایه به یکی از رهبران پیشین مخالفان مسلح، یادآوری کرد که مردم افغانستان جریان اخبار را دنبال می‌کنند؛ این طور نشود که روزگاری صلح برقرار شود؛ ولی شما از حقایق چشم‌پوشی کنید و بگویید که ما تنها مسوول یک حادثه بودیم! در حالی‌که جواب کشتن یک انسان بی‌گناه هم دشوار است.

سپس، دوکتور عبدالله عبدالله خطاب به نیروهای امنیتی کشور گفت که رسیده‌گی به خانواده‌های شهدا، افراد دارای معلولیت، فراهم‌سازی آموزش، تأمین تجهیزات و امکانات بهتر و بیشتر مسوولیت رهبری حکومت است و ما با تمام توان در کنار شما هستیم.

رییس اجراییه کشور از رهبری و مسوولان امنیتی کشور خواست که تمام دقت و توان شان را در زمینهٔ بهبود وضعیت معیشتی سربازان و جلوگیری از تلفات افراد ملکی به خرچ دهند.

در اخیر رییس اجراییه از همکاری جامعه جهانی و کشورهای همکار قدردانی کرد و گفت که همکاران بین المللی هم در مسیر ۱۸ ساله در افغانستان قربانی دادند و هنوزهم از نیروهای امنیتی دفاع می‌کنند.

از نهم حوت روز ملی سرباز با حضور ریس جمهوری غنی، رهبری نهادهای امنیتی، اعضای کابینه، شخصیت‌های سیاسی، جنرالان، افسران و سربازان در مقر وزارت دفاع ملی گرامی‌داشت شد.