پیام ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت هشت مارچ روز جهانی زن

۸ مارچ، دریچه‌یی به سوی آزادی و برابری گرامی باد!

سپیدار-کابل: ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، هشتم مارچ روز همبستگی زنان جهان را به بانوان آزاده و مبارزِ کشور، داعیه داران حقوق بشر، نهادهای دفاع از حقوق زنان، فعالان مبارزه علیه تبعیض و همۀ شهروندان کشور تبریک و تهنیت می‌گوید.

امسال روز جهـانی زن را به اُمید گشودنِ دریچه‌یی به سوی آزادی و برابری گرامی می‌داریم. هژده سال تلاش و فعالیت‌های خسته‌گی‌ناپذیر زنانِ کشور در تمامیِ عرصه‌های زندگی اجتماعی و روند های سیاسی کشور ما نشان داد که ارادۀ آن‌ها برای به‌دست آوردن حقوق و آزادی‌های انسانی و مشروع‌شان استوار و ستودنی است.

حکومت افغانستان نیز به تأسی و حمایت از این اراده‌ی خلل‌ناپذیر، در هژده سالِ گذشته به‌خصوص در چهار سال اخیر تلاش کرده است تا در راستای شکل‌گیری یک جامعۀ معتدل و عاری از خشونت، زمینه های پیشرفتِ مادی و معنوی زنانِ کشور را فراهم سازد.

اکنون در حالی این روزِ تاریخی را ارج می‌گذاریم که در سال‌های اخیر فرصت‏ های بسیار خوبی برای زنانِ افغانستان مساعد گردیده و آن‌ها در سایۀ حمایتِ جامعۀ جهانی و ‌برنامه های حکومت و نهاد های مدنی فعال در این عرصه این مجال را یافته‌اند که خود را به اثبات برسانند و پله‌های پیشرفت و ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند.

ما یک بارِ دیگر در این راسـتا تعهد و همبستگیِ همیشه‌گیِ خود را با زنانِ افغانستان اعلام می‌داریم و تصریح می‌کنیم که جامعۀ افغانستان بدون حضورِ موثرِ و ملموس زنان در تمامی عرصه‌ها، به ثبات و سعادت نخواهد رسید و حکومت وحدت ملی موظف است در مسیر شگوفایی استعدادهای زنان گام‌های محکم و مستمر بردارد.

تعهد ما برای ایجاد محیطی با فرصت‌هایِ برابر برای زنان، حمایت از تلاش‌های زنان برای به‌دست آوردن حقوق انسانی و اسلامی‌آنان، بلند بردنِ سطح آگاهی عمومی و ایجاد ضمانت‌های محکمِ قانونی در این زمینه به صورتِ جدی ادامه دارد.

ما از حقوق و آزادهای زنان که در قانون اساسی کشور تسجیل گردیده و ثمره‌ی سالیان مبارزه و تلاش مشترک شهروندان این سرزمین به شمار می‌ٰرود، دفاع و حمایت می‌نماییم و از نقش و حضور معنادار و پویای زنان در روندهای کلان ملی از جمله مذاکرات صلح حمایت و پشتیبانی می‌نماییم.

حکومت جمهوری اسلامی افغانستان در این روزِ تاریخی با در نظرداشتِ استعدادهای غیرقابل انکار زنان، یک بار دیگر برای برچیدن تبعیض و خشونت علیه زن تجدید پیمان می‌نماید و اطمینان می‌دهد که به تلاش‌هایِ خود در این راستا ادامه خواهد داد.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان