پیام ریاست اجراییه در پیوند به پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان

سپیدار- کابل: فرارسیدن پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، مجاهد نام‌آور و سیاست‌مدار برجستۀ تاریخ معاصر کشور را به ملت بزرگ افغانستان، مجاهدین و رهروان آن فقید تسلیت عرض می‌داریم.

مارشال محمد قسیم فهیم، مبارز استوار، فرمانده نترس و بلندآوازۀ دوره‌های جهاد و مقاومت بود و کارنامه‌ها و مبارزات او در فصل جهاد در برابر تجاوز ارتش سرخ و ایستادگی‌اش در دورۀ مقاومت در مقابل لشکر نیابتی دشمن، ماندگار و فراموش‌ناشدنی است.

مارشال فهیم شخصیتی مصمم و قاطع، اما دلسوز و مهربان داشت. در عیاری، پای‌مردی و رفاقت شهره بود. مرحوم مارشال افغانستان، به لحاظ فکری و سیاسی، شخصیتی میانه‌رو، معتدل و اخلاق‌گرا بود. علی‌الرغم پیشنۀ نظامی و جنگی، عمیقاً به مردم‌سالاری و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی باور داشت و در فصل جدید سیاسی، به خوبی ثابت کرد که اهل مبارزۀ سیاسی و دموکراتیک نیز است. مارشال فهیم باورمند به افغانستان متحد، آزاد و آباد بود و «وحدت ملی» و «عدالت اجتماعی» سرلوحۀ کار سیاسی و مبارزاتی‌اش را شکل می‌داد. او در راستای برابری اجتماعی و سیاسی مبارزه کرد و خود به برتری طلبی و عدالت‌ستیزی متوسل نشد.

در صحبت‌ها و نشست‌های رسمی و خصوصی، همواره از صلح، ثبات و پایان جنگ طولانی و طاقت‌فرسای چهل ساله سخن به زبان می‌آورد و آرزویش این بود که روزی مردم افغانستان در فضای صلح‌آمیز و عاری از خشونت و کشتار، در کنارهم به مثابۀ یک پیکر واحد زندگی کنند و به پله‌های ترقی و پیشرفت دست یابند.

درگذشت مارشال فهیم ضایعۀ جبران‌ناپذیر به مردم افغانستان بود. با وفات او، افغانستان یک شخصیتی معتقد به یکپارچگی و اتحاد ملی را از دست داد.

با گذشت هر روز بیشتر از پیش خلای نبود مارشال فهیم در صحنۀ سیاسی افغانستان روشن می‌شود. جای شخصیت‌های خیر، صادق و وطن دوستی مثل مارشال فهیم، برای همیشه در میان همسنگران و یارانش و همچنان در بین مردم افغانستان خالی خواهد بود.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان