رییس اجراییه در نشست شورای وزیران: اصل جمهوریت نظام غیرقابل معامله است

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (دوشنبه، 20 حوت) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنان مقدماتی خویش از هماهنگی و همکاری نهادها در راستای ارایۀ خدمات به شهروندان و پیشبرد وظایف محوله در سال 97 سپاس‌گزاری کرد و ابراز امیدواری نمود که سال آینده توأم با خبرهای خوش باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله باردیگر هشتم مارچ را به زنان افغانستان تبریک گفت و از سهم و مشارکت زنان کارکن در اداره‌های دولتی در تحقق آرزوی‌های مردم قدردانی کرد. وی گفت که امسال روز همبستگی زنان در سراسر کشور تجلیل شد و همزمان تشویش‌ها و نگرانی‌هایی مطرح گردید.

رییس اجراییه حمله به مراسم یادبود از استاد عبدالعلی مزاری را محکوم کرد و گفت که گروه‌های تروریستی باردیگر جنایت‌شان را تکرار کرد. جدایی از این‌که کدام گروه تروریستی مسوولیت حادثه را برعهده گرفته است، مسوولیت چنین جنایت‌هایی به طالبان بر می‌گردد؛ چون آن‌ها زمینۀ فعالیت سایر گروه‌های هراس‌افگن را فراهم ساخته‌اند.

رییس اجراییه به گزینش رهبری تازۀ کمیسیون‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت که توقع عموم این است که رهبری تازه باور مردم به پروسه انتخابات را اعاده کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به حوادث طبیعی در کشور به‌ویژه در ولایات کندهار و فراه گفت که ادارۀ مبارزه با حوادث اقداماتی را انجام داده و اما به نسبت وسعت صدمه و تخریبات، نیازمند اقدامات بیشتر می‌باشیم.

رییس اجراییه در بخش دیگر صحبت‌هایش به مذاکرات جاری میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر اشاره کرد و گفت که مردم از ابهام در گفت‌وگوها تشویش دارند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی به مشارکت دولت و گروه‌های سیاسی در مذاکرات صلح تأکید کرد و گفت که دفاع از جمهوری اسلامی افغانستان، به‌معنای دفاع از رییس‌جمهور و رییس اجراییه نیست.

وی گفت که اصل جمهوریت در قانون اساسی تثبیت است و در این بخش معامله صورت نخواهد گرفت. اگر از جمهوری بودن نظام بگذریم، از حق رأی بگذریم، هیچ راه حل دیگری وجود ندارد. با نادیده‌گرفتن برخی مسایل صلح تحقق نخواهد یافت.

رییس اجراییه با تأکید بر این‌که در زمینۀ اصل جمهوریت نظام تفاوت نظر وجود ندارد، گفت که مخالفان مسلح از موضع‌گیری‌های قشر سیاسی، استفاده کردند.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌که در مذاکرات صلح مبنا را بر خوشبینی می‌گذاریم؛ افزود که شواهد نشان می‌دهد که طالبان در هوای گذشته هستند.

سپس، استاد محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه، خواهان بررسی حمله به مراسم یادبود از استاد مزاری شد و گفت که باید یک هیأت مشترک تشکیل شود و قضیه را همه‌جانبه بررسی کند.

طبق دستور کار مجلس، مسوولان امنیتی، دربارۀ اوضاع امنیتی کشور گزارش دادند. وزارت دفاع گفت که عملیات نیروهای امنیتی در هماهنگی با حمایت قاطع به‌گونۀ هماهنگ جریان دارد و در نتیجۀ این عملیات، 441 تن از مخالفان مسلح در هفتۀ گذشته کشته شده‌اند. وزارت دفاع از آماده گی کامل برای مقابله با دشمن در فصل بهار خبر داد.

سرپرست وزارت داخله دربارۀ رویداد اخیر در کابل گزارش داد و گفت که این حادثه به‌گونۀ مشترک از سوی داعش و شبکۀ حقانی انجام شده است. این همکاری در گذشته نیز وجود داشته است.

وزیر امور داخله، طرح ایجاد مرکز تداوی و احیای مجدد معتادین بدون سرپناه با ظرفیت 150 الی 500 بستر را در ولایت هرات به جلسه ارایه کرد. شورای وزیران ضمن مهم خواندن توجه به معتادین، طرح مذکور را تأیید کرد.

در ادامه، انجنیر محمدخان، معاون اول ریاست اجراییه، گزارش کمیسیون موظف در مورد بررسی مشکلات بند شاه توت را به جلسه ارایه کرد. وی از نبود هماهنگی میان اداره‌های موظف انتقاد کرد. او همچنان از نهادهای امنیتی خواست که در زمینۀ تأمین امنیت بند توجه بیشتر داشته باشند.

شورای وزیران به وزارت‌های موظف هدایت جدی داد که مسوولیت‌های خویش را طی مراحل کنند.

طبق آجندا، وزیر دولت در امور شهدا و معلولین، دیدگاه عمومی پیرامون پلان عمل وزارت‌ها و ادارات دولتی در عرصۀ خدمات‌رسانی به افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا را به جلسه ارایه کرد. این وزارت از نهایی‌شدن 70 درصد استراتژی ملی رسیده‌گی به خانواده‌های شهدا و معلولان خبر داد.

وزارت دولت در امور شهدا و معلولین، از کمبود تشکیل، نبود هماهنگی میان اعضای کمیتۀ بین وزارتی و کمبود ظرفیت، به عنوان عمده‌ترین چالش‌ها یاد کرد. این وزارت خواستار افزایش حضور معلولان در سطوح تصمیم‌گیری نهادهای دولتی شدند.

رییس اجراییه هدایت داد که وزارت‌ دولت در امور شهدا و معلولان در هماهنگی با وزارت مالیه و کمیسیون اصلاحات اداری بحث تشکیل را حل نمایند. دوکتور عبدالله عبدالله با تأکید بر اهمیت ادارۀ مستقل رسید‌گی به معلولان و ورثۀ شهدا گفت که وزارت دولت در امور شهدا هرچه زودتر طرح ایجاد کمیتۀ شهدا و معلولان شورای وزیران را ترتیب کرده و به جلسه ارایه کنند. رییس اجراییه همچنان خواهان اولویت‌بندی مطالبات و نیازمندی‌های آن اداره شد و گفت که به افراد دارای معلولیت باید به حیث یک باردوش نه، بلکه به حیث یک ظرفیت نگاه شود. زیرا، از لحاظ علمی و تجربه ثابت شده است که افراد دارای معلولیت ظرفیت کاری خوب در عرصه‌های مختلف دارند.

وی از مشکلات معلولان در کشور یاد کرد و گفت که افراد دارای معلولیت با انواع تبعیض روبرو هستند. هر قدمی را که در راستای کاهش مشکلات و رسیده‌گی به خواست‌های معلولان بر می‌داریم، آرامش وجدان می‌یابیم.

وزارت کار و امور اجتماعی، گزارش رسیده‌گی به مشکلات کودکان و نوجوانان کشور را به جلسه ارایه کرد. استفاده از کودکان در کارهای شاقه، تحقیر کودکان در خانواده‌ها، نبود برنامه‌های کلان ملی در راستای رسیده‌گی به وضعیت کودکان بی‌سرپرست، افزایش تکدی‌گری کودکان و افزایش روزافزون استفاده کودکان از مواد مخدر و ازدواج اجباری کودکان از مشکلات عمده حساب می‌شود. وزارت کار و امور اجتماعی از یک سلسله برنامه‌ها در زمینۀ رسیده‌گی به وضعیت کودکان بی‌سرپرست و ایتام یادآوری کرد.

در موضوعات متفرقه، رییس اجراییه گفت که در سازمان کنفرانس‌های اسلامی در اردن، کابل در سال 2024 به عنوان شهر فرهنگی جهان اسلام تعیین شده است.

رییس اجراییه به وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد که طرحی را در زمینۀ آماده‌‌سازی کابل ارایه کند تا در روشنایی آن کار صورت گیرد.

رییس اجراییه گفت که با استفاده از تجربیات غزنی، نباید خلاها و نواقص گذشته تکرار شود.

در بحث دیگر، وزیر تحصیلات عالی از نهایی‌شدن مقررۀ افزایش معاشات استادان دانشگاه‌ها سخن زد و گفت که تاکنون در زمینۀ اجرایی‌شدن این مقرره با وزارت مالیه به توافق نرسیده اند. وزیر تحصیلات عالی گفت که این مسأله موجب اعتراض سراسری استادان شده است. رییس اجراییه به وزارت مالیه هدایت داد که مسأله را پیگری نمایند.