رییس اجراییه در مراسم گرامی‌داشت از مارشال فهیم: نباید به خاطر منافع زودگذر راه مردم را گم کنیم

از پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و از رهبران برجستۀ جهادی، امروز(شنبه، 18 حوت) در خیمۀ لویه جرگه در کابل بزرگ‌داشت شد.

در این مراسم که با حضور رهبران جهادی، مقامات بلندپایۀ دولتی و هزاران تن از مجاهدین و شهروندان کشور برگزار شده بود، سخنرانان دربارۀ ابعاد شخصیت مارشال محمد قسیم فهیم و اوضاع جاری در کشور صحبت کردند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی ضمن ابراز تسلیت به خانوادۀ مارشال فقید و مردم افغانستان، گفت که مارشال از دوره‌های جهاد و مقاومت و فصل جدید، درس‌های بزرگی به میراث مانده است.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که مارشال فهیم از عمق جان به صلح و ختم جنگ در افغانستان باورمند بود و همواره می‌گفت که باید تمام تلاش خود را برای تأمین صلح در کشور به خرج دهیم.

رییس اجراییه با اشاره به پیشینۀ دوستی و آشنایی‌اش با مارشال فقید افزود که با گذشت هر روز نبود مارشال فهیم را در صحنۀ سیاسی افغانستان احساس می‌کنم.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت: مارشال فهیم دو دوره به حیث معاون ریاست جمهوری کار کرد؛ اما هرگز ارزش‌ها و باورهایش را به فراموشی نسپرد.

رییس اجراییه کشور حمله به مراسم سالروز شهادت استاد عبدالعلی مزاری را محکوم کرد و گفت که تروریستان جنایت‌کار با انجام این حمله به لیست جنایت‌ها و اعمال وحشیانۀ شان افزودند. وی ابراز داشت که یکی از گروه های تروریستی، زمینه را به فعالیت و اعمال دهشت‌افگنانۀ همۀ گروه های تروریستی در کشور فراهم ساخته است و مسوولیت تمام اعمال جنگ‌افروزانه به آنان بر می‌گردد.

دوکتور عبدالله عبدالله با ابراز این‌که با تمام وجود درد و رنج مردم را درک می‌کند، تأکید کرد که صلح اولویت ماست و از تمام کوشش‌های خیراندیشانه در راستای تأمین صلح استقبال می‌کنیم.

اما رییس اجراییه گفت که افغانستان روزی آزاد خواهد شد که دیگر گروه‌های تروریستی زمینۀ فعالیت در کشور را نداشته باشند؛ در آن صورت دیگر ضرورت به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نخواهد بود.

دوکتور عبدالله عبدالله باردیگر به وحدت میان سیاسیون در زمینۀ صلح تأکید ورزید و گفت که برای پاسداری از منافع ملی و تأمین صلح سراسری و عادلانه باید دست به دست هم بدهیم.

رییس اجراییه با بیان این‌که باید منافع کلان مملکت و ارزش‌های بزرگ را بر منافع زودگذر سیاسی ترجیح دهیم گفت که برخوردهای احساساتی، حسد و خورده‌گیری، سبب می‌شود که راه منافع بزرگ ملت را گم نماییم.

در این برنامه، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، استاد عبدالرب رسول سیاف رهبر جهاد و مقاومت، استاد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح، محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری، عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس، عبدالهدی ارغندیوال، رییس حزب اسلامی افغانستان، ادیب فهیم معاون ریاست امنیت ملی سخنرانی پرداختند.