رییس اجراییه کشور: ذهنیت تبعیض، برتری‌جویی و حق‌تلفی پنهان نمی‌ماند

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروز(چهارشنبه، 22 حوت) در مراسم گرامی‌داشت از سال‌روز شهادت استاد عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری، ضمن تسلیت این روز به مردم افغانستان گفت که شهید مزاری خواهان وحدت ملی بود. از انکشاف متوازن صحبت می‌کرد؛ خواهان حقوق مساوی شهروندان بود و از انتخابات سخن می‌زد و از صلح و ختم جنگ می‌گفت.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد که پس از گذشت چندین سال امروز گفتمان جاری میان مردم افغانستان، همین بحث صلح و ختم جنگ است.

دکتور عبدالله عبدالله گفت: اگر ذهنیت تبعیض، برتری جویی و حق‌تلفی در ذهن ما وجود داشته باشد، باید بدانیم که این افکار یا در گفتار ما یا در روش ما برملا خواهد شد. در این صورت تعهد ما با شهدا و بزرگان جهاد را زیر سوال خواهد برد. پس باید در هر قدمی که می‌گذاریم دقت کنیم تا آیا ذهنیت عاری از تبعیض داریم و آیا شهروندان کشور را دارایی حقوق و مسوولیت‌های مساوی شهروندی تلقی می‌کنیم. اگر جواب منفی باشد، فرصتی برای بازنگری داریم.

دکتور عبدالله عبدالله می‌گوید: اولویت قایل شدن به صلح پایدار در کشور خواست همۀ مردم افغانستان است. اما صلح به معنای توقف روند انتخابات نخواهد بود. بل باید با تمام قوت و تلاش در برگزاری یک انتخابات شفاف که معنای انتخابات در آن تمثیل شود، سعی و تلاش کنیم. بدون شک صلح اولویت افغانستان است، اما به این معنا نیست که انتخابات را ترک کنیم و یا به پروسه انتخابات توجه لازم صورت نگیرد.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد: گفته می‌شود طالبان موافقت کردند که دیگر گروه‌های تروریستی را حمایت نمی‌کنند و با آنان ارتباط نمی‌داشته باشند، اگر این خبر واقعیت داشته باشد، بخشی از مشکلات افغانستان حل می‌شود. اما باید بررسی شود که مانند وعده‌های قبلی طالبان نباشد، زیرا طالبان در گذشته می‌گفتند که اسامه بن‌‌الادن در افغانستان نیست. اما بعد از 11 سپتامبر همه مردم دنیا دیدند که طالبان دروغ می‌گفتند.

دکتور عبدالله عبدالله گفت: طالبان می‌گویند با حکومت افغانستان که تمثیل کننده اراده مردم است، هرگز حاضر به گفت‌وگو نخواهند شد و با تنها با قدرت جهانی مذاکره می‌کنند. طالبان باید بدانند که با این روش به جایی نخواهند رسید.

رییس اجراییه کشور افزود: دربارۀ سرنوشت مردم افغانستان توسط مردم و نماینده‌گان آنان در یک مذاکره‌یی که دولت افغانستان و سایر جناح‌های سیاسی در آن حضور داشته باشد، تصمیم گرفته خواهد شد.

رییس اجراییه کشور، حاضر نشدن طالبان در میز گفت‌وگو با حکومت افغانستان را بهانه عنوان کرده گفت که مسوولیت ما این است تا بهانۀ بیشتر دست طالبان ندهیم و نماینده‌گی مردم افغانستان را که دولت نماینده رسمی آن است را به دولت افغانستان بسپاریم.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطرنشان کرد: افغانستان در 20 سال گذشته بسیار تغییر کرده است. اگر از مردم بپرسید که اجازه می‌دهید که فرزندان تان مکتب بروند بدون شک جوان منفی نخواهد بود، کی می‌گوید مکتب حرام است، کی است که بگوید کسب عمل و دانش حرام است، کی می‌گوید که انتخابات حرام است و کی است که بگوید ما صلح نمی خواهیم و کدام شهروند کشور می‌خواهد که افغانستان پایگاه دایمی تروریستان باشد.

رییس اجرایی کشور در پایان سخنان خود تاکید کرد که اگر در مذاکرات صلح روی تمامی موارد توافق صورت گیرد. اما با انتخابات مخالفت شود، باید بدانیم که چنین مذاکراتی به صلح و نتیجه خواهد رسید.

در این مراسم، محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و شماری از شخصیت‌های دیگر نیز سخنرانی کردند.