بلاروس آماده است در افغانستان به اساس نیازهای این کشور سرمایه‌گذاری نماید

محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز (چهارشنبه، ۱۴ حمل ۱۳۹۸) در قصر سپیدار با آقای پاول یوتیپن وزیر صنایع بلاروس و هیئت همراه ایشان ملاقات کرد.

در این دیدار رییس اجراییه تشریف آوری وزیر صنایع بلاروس را به افغانستان خیرمقدم و خوش آمدید گفت و از مهمان‌نوازی و استقبال گرم حکومت بلاروس در جریان سفرش به آن کشور سپاس‌گزاری کرد.

رییس اجراییه در صحبت‌های خود از علاقمندی خاص رییس جمهور بلاروس و صدر اعظم آن کشور به افغانستان به نیکی یاد کرد.

رییس اجراییه گفت یکی از تعهدات ما این بود تا کمیسیون مشترک دو کشور در کابل تشکیل جلسه بدهند و روی روابط دو کشور و زمینه‌های همکاری بحث و تبادل نظر صورت گیرد. با تشریف آوری شما این تعهد عملی گردید و خرسندم که تفاهم‌نامه‌های میان دو کشور در جریان سفر شما به امضا می‌رسد.

وزیر صنایع بلاروس با تشکر و سپاسگزاری از رییس اجراییه و استقبال حکومت افغانستان گفت: این شما بودید که با سفرتان به بلاروس در سال ۲۰۱۷ اساس همکاری و روابط تجارتی میان دو کشور را وضع کردید.

آقای یوتیپن افزود که از حضور خود و هیئت همراهش در افغانسان خوشنود است و در نشست‌های مشترک با وزیر اقتصاد و دیگر مقامات افغانستان به نتایج خوبی دست یافته و قرار است تفاهم‌نامه‌های میان دو کشور به امضا برسد.

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود علاوه کرد که می‌داند از تخنیک و تولیدات بلاروس در افغانستان استفاده می‌شود و علاقمندی استفاده از این تولیدات با درنظرداشت وضعیت اقلیمی افغانستان محسوس است. وی گفت: ما آماده هستیم در هربخشی که شما علاقمند باشید سرمایه‌گذاری نماییم. مسوولین بخش‌ها و سکتورهای مختلف ما را در این سفر همراهی می‌کنند. یکی از این مسوولین رییس عمومی شرکت تراکتورهای مسک است. ما می‌دانیم که از تولیدات این شرکت در افغانستان به کثرت استفاده می‌شود.

وی گفت: ما آماده هستیم محصلان افغانستان را در عرصه آموزش تخنیک‌ و تولیدات بلاروس به صورت رایگان در تاجیکستان آموزش بدهیم.

وی همچنان افزود که کشورش آماده است نمایندگی بانک ملی بلاروس را در افغانستان به خاطر سهولت تجارت میان دو کشور باز نماید. وی علاوه نمود: ما آماده هستیم به افغانستان تراکتور صادر نماییم و تراکتورهای موجود در کشور را ترمیم نماییم.

وی در بخش دیگر از سخنان خود گفت: ما آماده هستیم در بخش اطفاییه که یکی از نیازهای اساسی افغانستان می‌باشد افغانستان را کمک نماییم.

وزیر صنایع بلاروس همچنان گفت که کشورش آماده است تولیدات فرآورده‌های افغانستان را وارد نماید و سعی می‌کند تا مبادلات اقتصادی میان دو کشور افزایش یابد.