گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز(دوشنبه، 2 ثور) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنان مقدماتی‌اش، حملۀ تروریستی بر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را محکوم کرد و گفت که متأسفانه در این حادثه، شماری از غیرنظامیان شهید و زخمی شدند و در میان شهدا، یک مادر که می‌خواست برای فرزندش بسته‌یی را پست کند، نیر وجود داشته است. این قصۀ دردآور و داستان غم‌انگیز مردم افغانستان است که همه روزه تکرار می‌شود.

رییس اجراییه افزود که طالبان با اعلام عملیات الفتح مسوولیت ادامه جنگ را به عهده گرفتند. با این همه، مردم افغانستان صدای‌شان را برای تأمین صلح در کشور بلند کرده‌اند.

دوکتور عبدالله عبدالله از نیروهای امنیتی به خاطر نجات جان کارکنان دولت و همچنان دفع سریع حملۀ تروریستان ستایش کرد.

رییس اجراییه کشور از تلفات غیرنظامیان در ولایت میدان وردک یاد کرد و گفت که روزگذشته جنرال میلر، فرمانده عمومی حمایت قاطع، بابت این حادثه اظهار تأسف کرد و اطمینان داد که برای جلوگیری از تلفات ملکی اقدام ‌کند.

رییس اجراییه کشور بر دوام کار شورای عالی مصالحه تأکید کرد و گفت که با مشوره و صحبتی‌که با سران و سیاسیون کشور داشتیم، ما هنوز باورمند هستیم که موجودیت شورای عالی مصالحه، ما را برای رسیدن به صلح کمک می‌کند. متاسفانه به نسبت سوء مدیریت، نشست قطر لغو شد و زمینه‌یی‌که برای بحث و گفتگو ایجاد شده بود، برهم خورد. حکومت این آماده‌گی را دارد که در صورت فراهم شدن فرصت، نماینده‌گی خوب از دولت و مردم افغانستان نماید.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش، حمله تروریستی در سریلانکا را یک جنایت خواند و محکوم کرد. رییس اجراییه گفت که حادثه تروریستی در هرجا قابل تقبیح است. وی به نمایندگی از مردم افغانستان با مردم سریلانکا ابراز همدردی و غم‌شریکی کرد.

سپس، مسوولان امنیتی دربارۀ رویدادهای امنیتی و به ویژه حادثۀ اخیر در وزارت مخابرات معلومات دادند.

معاون وزارت دفاع گفت که در روزهای اخیر در عملیات‌های مشترک نیروهای امنیتی و حمایت قاطع ، 553 تن از افراد دشمن کشته، 177 تن زخمی و 37 تن دستگیر گردیده‌اند.

همچنان، وزیر امور داخله گفت که اهداف دورِ اول عملیات بهاری طالبان با شکست فجیع مواجه شده است. نیروهای امنیتی، 15 تن از قوماندانان برجستۀ طالبان را کشته و 13 مخفیگاه آنان را نابود کرده‌اند.

وزیر داخله گفت که در حادثۀ اخیر، نیروهای امنیتی با هماهنگی و سرعت عمل توانستند از فاجعۀ بزرگ جلوگیری کنند و 3000 تن از کارکنان خدمات عامه را نجات دهند.

مسعود اندرابی، با اشاره به حادثۀ اخیر در کابل گفت که تأمین امنیت پایتخت نیازمند ایجاد یک ساختار منظم و مشترک میان نهادهای امنیتی و شماری از اداره‌های دیگر از جمله شهرداری می‌باشد.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از نیروهای امنیتی به خاطر اقدام فوری در نجات کارکنان آن وزارت و مقابله با تروریستان سپاس‌گزاری کرد و گفت که دفع حملۀ اخیر تروریستی در نتیجۀ همکاری و هماهنگی بسیار خوب نیروهای امنیتی انجام شد.

سپس، اعضای شورای وزیران دربارۀ تأمین امنیت اداره‌ها و رفتار پولیس با مردم صحبت کردند. وزیر امور داخله گفت که آسیب‌پذیری تمام وزارت‌ها بررسی شده و به زودی اقدامات عملی در زمینۀ تأمین امنیت نهادهای دولتی صورت می‌گیرد.

طبق آجندا، معاون اول ریاست اجراییه، گزارش کمیسیون موظف پیرامون بررسی وضعیت منار جام ولایت غور را به جلسه ارایه کرد. در جلسه، روی حفاظت از منار و همچنان ایجاد سهولت به گردشگران بحث و تبادل نظر صورت گرفت. رییس اجراییه کشور به نهادهای مسوول هدایت داد که در همکاری با مردم محل و سکتور خصوصی، از تخریب بیشتر منار جلوگیری کرده و همچنان زمینۀ بودوباش را برای گردشگران فراهم سازند.

همچنان، طبق دستور کار مجلس، انجنیر محمد خان، معاون ریاست اجراییه، دربارۀ طی مراحل بورسیه‌های کوتاه‌مدت هند به جلسه معلومات داد. رییس اجراییه کشور به وزارت‌های تحصیلات‌ عالی و امور خارجه، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی و دارالانشای شورای وزیران هدایت داد که طرح سهمیه‌بندی و اصلاحات در تفویض بورسیه‌ها را به جلسه ارایه کنند.

سپس، وزارت مالیه، گزارش اجراآت بودجه را به جلسه ارایه کرد. بربنیاد گزارش وزارت مالیه، در مصرف بودجه نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی به عمل آمده است و روند اجرای بودجه، طبق پلان پیش می‌ورد. رییس اجراییه کشور گفت که در جلسه‌یی مشکلات و چالش‌های اداره‌هایی را که کمتر از سقف تعیین شده بودجۀ شان را به مصرف رسانیده‌اند، بررسی می‌کنند تا در مصرف بودجه تسریع به عمل آید.

سپس، وزیر کار و امور اجتماعی، طرح پیشنهادی در مورد ایجاد اداره ملی تثبیت قابلیت‌ها و اعتباردهی را به جلسه ارایه کرد. رییس اجراییه ضمن مهم شمردن ایجاد چنین اداره‌یی گفت که نهایی‌شدن این طرح در کاریابی، ارایۀ خدمات به مردم و همکاری دولت با بخش خصوصی کمک می‌کند.

در بخش دیگر، شورای وزیران پیشنهاد وزارت صحت عامه دربارۀ خریداری 14 بسوه زمین جهت اعمار سرک برای شفاخانۀ صحت عامۀ ولایت سرپل را تأیید کرد.

در ادامه، وزیر دولت در امور شهدا و معلولان، طرح ایجاد کمیتۀ فرعی شورای وزیران در امور حمایت از ورثه شهدا و معلولان را به جلسه ارایه کرد. رییس اجراییه کشور با تأکید بر اهمیت این کمیته گفت که رسیده‌گی به ورثه شهدا و افراد دارای معلولیت، بخشی از تعهدات اصلی حکومت وحدت ملی است و ایجاد این کمیته در این راستا کمک می‌کند.

در نوبت دیگر، وزیر صنعت و تجارت و رییس شرکت آبرسانی، به ترتیب دربارۀ تنظیم فعالیت داش‌های خشت‌پزی و وضعیت عمومی آبرسانی و فاضلاب کشور به جلسه به گزارش دادند.

در موضوعات متفرقه، رییس اجراییه ضمن خوش‌آمدگویی نماینده کمیتۀ دسترسی به اطلاعات به جلسۀ شورای وزیران، از تمام وزرا و رؤسای اداره‌های مستقل خواست که در زمینۀ دسترسی به اطلاعات با رسانه‌ها و خبرنگاران همکاری کنند و یک بست مشخص را برای دسترسی رسانه‌ها به اطلاعات و همکاری با خبرنگاران ایجاد نمایند. دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که نهادهای دولتی نباید به خبرنگاران به چشم یک مزاحم ببینند. رسانه‌ها و مردم حق دارند در چوکات قانون به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

همچنان، رییس اجراییه به وزارت داخله هدایت داد که در تأمین امنیت مدرسه بهاءالدین ولد در بلخ توجه جدی نمایند.

رییس اجراییه تقرر عبدالمالک صدیقی را به حیث معاون دارالانشای شورای وزیران تبریک گفت و به وی آرزوی موفقیت کرد.