پیام ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت روز جهانی کارگر

سپیدار- کابل: اول ماه می «روز جهانی کارگر» در بسیاری از کشورهای جهان به منظور حمایت از حقوق کارگران و بهبود بازار کار بزرگ‌داشت می‌شود.

این روز یادآور قربانی‌ها، فداکاری‌ها و منشهٔ دادخواهی و عدالت‌طلبی طبقهٔ کارگر است تا از حقوق و امتیازات قانونی و انسانی آنها دفاع گردد. افغانستان یکی از کشورهایی‌ است که نرخ بیکاری در آن به دلایل مختلف به ویژه ناامنی بیشتر است.

متأسفانه حوادث و رویدادهای چهل سال پسین و ادامه جنگ و خشونت در کشور به فرصت‌های کلان اقتصادی، زیربناها، تأسیسات و بازار کار افغانستان آسیب جدی وارد کرد و به همین دلیل حقوق، مزایا و مصونیت شغلی کارگران آسیب دیده است.

از این رو، روز جهانی کارگر برای مردم افغانستان مناسبت و اهمیت خاص دارد که باید به آن بپردازیم و زمینه‌های کاریابی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه را برای ایجاد شغل و بهبود وضع زنده‌گی مردم جستجو نماییم.

حکومت وحدت ملی در چهار سال و اندی گام‌های عملی را در زمینه‌های ساخت قوانین، کار آفرینی، افزایش مهارت‌ها، تقویت تولیدات داخلی، حمایت سکتور خصوصی و صنایع کوچک در کشور برداشته است؛ اما باید اذعان کنیم که این اقدامات برای مردم افغانستان قناعت‌بخش نیست.

افغانستان ظرفیت‌های کلان اقتصادی برای کاریابی و کار آفرینی دارد. در دوره حکومت وحدت ملی پروژه‌های کلان اقتصادی و چند جانبه به ویژه تاپی، کاسا یک هزار، خط آهن مزار- هرات و مزار- پشاور، دهلیز‌های هوایی، بند چابهار، راه لاجورد، بندهای آب گردان و افزایش صادرات محصولات افغانستان به کشورهای منطقه روی‌دست گرفته شده است که زمینه‌ساز کاریابی در طولانی مدت است.

همچنان حکومت بیشترین توجه را روی سکتور صنعت، زراعت، معادن و رشد سکتور خصوصی داشته است؛ اما تمام این‌ها از شرایط حاکم و ادامه جنگ در کشور متأثر گردیدند.

ما تلاش داریم که نهادهای ذیربط دولتی در هماهنگی با نهادهای صنفی و اتحادیه‌های کارگری، سکتور خصوصی و سرمایه‌گذاران با همکاری جامعه جهانی روی بهبود بازار کار، کاریابی، افزایش مهارت‌های کارگران مشترک کار نمایند.

به همین خاطر کمیتهٔ خاصی به نام جوانان و اشتغال‌زایی در چوکات ریاست اجراییه ج.ا.ا ایجاد شده است تا تلاش‌ها هماهنگ و منسجم گردد. تأمین امنیت روانی و شغلی کارگران، بهبود بازار کار، اصلاح و بازنگری در قوانین کار، افزایش مهارت‌های آنها، حمایت از تولیدات داخلی و صنایع کوچک و رشد اقتصادی از اولویت‌های مهم حکومت وحدت ملی است.

در اخیر، روز جهانی کارگر را به کارگران زحمت‌کش، فداکار و صادق افغانستان تبریک می‌گوییم و وعده می‌سپاریم که آنچه در محدودهٔ حکومت با توجه به شرایط حاکم ممکن باشد، در حمایت از آنان دریغ نمی‌ورزیم.

دوکتور ‌عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان