رییس اجراییه: هيچ نگراني درباره صلح و انتخابات نيست

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (سه‌شنبه، 10 ثور) در مراسم یادبود از شهادت جمعی از خبرنگاران کشور می‌گوید که قربانی‌های مردم در زمینه آزادی بیان و رسانه‌ها هدر نخواهد رفت.

رییس اجراییه بر پاسداری و حراست از کار رسانه‌ها تاکید کرد و گفت که تهدید خبرنگاران و تلاش برای خفه کردن صدای مردم هیچ گاه پیروز نمی‌شود.

دوکتور عبدالله عبدالله، چالش‌آفرینی در برابر رسانه‌ها را محکوم کرد و گفت که نباید در روی صحنه اکت حمایت از رسانه‌ها را در آوریم و اما در پشت صحنه، پرسونل خود را وظیفه دهیم که برای هر صدای مخالف و منتقد مشکل ایجاد کنند.

رییس اجراییه در بخشی از سخنانش به جان باختن یک کودک در نتیجه راه‌بندان در شهر اشاره کرد و گفت: نباید به بهانۀ تدابیر امنیتی برای شهروندان مشکل خلق کرد. وقتی یک پدر فریاد می‌کند که طفلش مریض است و این هم امبولانس، باید بدون هیچ بهانه‌یی به او رسیده‌گی شود. اما متأسفانه مشکل در ذهنیت ماست. هرقدر که ذهن مستبد داشته باشیم و آن را بپوشانیم و خبرنگاران خارجی را هم پول بدهیم که برای مان بنویسند و لابی کنند؛ اما وقتی در مقابل مردم قرار گرفتیم، مردم قضاوت خود را می‌کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله بیان داشت که غازی امان الله خان به حیث محصل استقلال کشور برای همه قابل احترام است و شخصیت او از این لحاظ هیچ مورد سوال نبوده، تلاش‌های او برای معارف و نوسازی نیز قابل احترام است و مردم او را قدر می‌کنند. اما در عین حال این را هم نباید فراموش کنیم که مستوفی‌الاممالک پدر استاد خلیل الله در دورۀ امانی اعدام شد و فرزند او به اساس حکمی که در همان زمان صادر شد، حتا اجازه تحصیل نیافت.

رییس اجراییه استفاده سوء از شخصيت‌های تاریخی را نادرست خواند و گفت که قومی‌سازی چنین بحث‌هایی خلاف منافع است.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که هیچ الگویی در افغانستان نیست که در همه چیز مکمل باشد.

رییس اجراییه در بخشي از اظهاراتش بیان داشت که سخنگویان حکومتی نباید شب و روز در فکر تعریف و تمجید مقام‌های حکومتی باشند. چون معاشی که می‌گیرند حلال نخواهد شد. امروز در ولایت‌های مختلف کشور چه می‌گذرد؟ باید وضعیت را درک کنیم و تعهد ما هم متناسب با وضعیت باشد.

رییس اجراییه تأکید کرد با آنکه مشکلاتی وجود دارد، اما دست‌آوردهایی هم داریم. یکی از دست‌آوردها آزادی بیان است. روزهای دیگر را هم به یاد بیاوریم. شاهد بوديم در شبی که سران حزب دموکراتیک خلق افغانستان بازداشت شدند، آقای مهدی ظفر خبرنگار رادیو افغانستان، این خبر را خواند، اما بعد از آن دیگر هیچ کسی او را ندید و نفهمید که کجا شد. گناهش این بود که همین خبر را خواند بود. اما صدای آزادی هرگز خفه نمی‌شود. باور دارم آنچه که حق است برملا خواهد شد.

رییس اجراییه ابراز داشت که صلح خواست اکثریت مردم افغانستان است و اما در عین حال، اکثریت مردم مخالف طالبانی‌شدن نظام هم هستند.

دوکتور عبدالله عبدالله بیان داشت که قرار است نشستی میان طرف‌های درگیر صورت گیرد و در این نشست دست بالا را کسانی خواهند داشت که نماینده‌گی از اکثریت مردم کنند. بنابراین، هیچ نگرانی در بارۀ گفتگوهای صلح و انتخابات نباید وجود داشته باشد. هر دو پروسه با جدیت و صداقت دنبال خواهد شد.