رییس اجراییه: در بحث صلح، حرف آخر را حکومت و مردم افغانستان خواهند زد

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در مراسم گرامی‌داشت از «8 ثور» سال‌روز پیروزی جهاد مردم افغانستان که در ارگ برگزار شده بود، گفت که اگر همسایه‌های افغانستان تلاش صادقانه کنند، جنگ در این کشور پایان پیدا می‌کند.

رییس اجراییه افزود که جهاد مردم افغانستان سر آغاز تحولات بزرگ در کشور و منطقه گردید. ایستاده‌گی و جانسپاری مجاهدان فراموش نمی‌شوند. همۀ مردم کشور در جهاد و مقاومت سهم داشتند. بانوان نیز نقش انکار ناپذیر داشتند.

دوکتور عبدالله عبدالله بیان داشت که در تاجیکستان جنگ ادامه داشت. مردم آن کشور به افغانستان آواره شده بودند. متأسفانه افغانستان نیز در جنگ بود. استاد شهید و آمرصاحب شهید از امام علی رحمان رییس جمهور فعلی تاجیکستان و مخالفان آن دعوت کردند، همه به افغانستان آمدند. طالبان هم به کابل مسلط شده بودند. یک بخش کوچک از کشور آزاد بود و در اختیار نیروهای مقاومت قرار داشت. در فرخار در چمن خوست‌ده، در جایی که مرکز مجاهدان بود. هم رهبران مخالف و هم امام علی رحمان حضور یافتند. با پادرمیانی استاد شهید و قهرمان ملی مذاکره آنان شروع شد و سی‌وشش ساعت ادامه پیدا کرد. من در آن وقت آنجا نبودم. اما استاد شهید و آمرصاحب گفتند که به طرف‌های درگیر جنگ گفتیم که شما از وضعیت ما باید بفهمید. ما مدت‌هاست در برابر نابرابری‌ها رزمیدیم، اما هنوز جنگ جریان دارد. پس حل مشکل شما خواست ماست. شما هیچ توقعی جز حل مسأله تان از ما نداشته باشید. زیرا ما همسایه‌ی درد دیده‌ شما هستیم که رنج جنگ را تحمل کردیم و می‌کنیم، اما شما به ادامۀ جنگ نپردازید. بعدها زمینه گفتگو در خود تاجیکستان فراهم شد و تمام توافقات که در مسکو به امضا رسید، در گفتگوهای دو طرف و با وساطت استاد شهید و قهرمان ملی حل شد. همانجا بود که نقطه پایان درد و رنج مردم تاجیکستان رقم خورد.

رییس اجراییه گفت که چون تاجیکستان با وجود امکانات محدود که دارد و اما از صلح برخوردار است، در حال توسعه است. اما جنگ و ادامۀ جنگ فرصت‌های زیادی را از مردم افغانستان گرفته است که قابل اندازه نیست. بهای جان باختن افراد، فرصت‌هایی را که کشور داشت و از دست داد. چهل سال است افغانستان در جنگ است و هنوز دوام دارد. این همه قربانی که دادیم، چقدر انسان کشته شد، چقدر دیگر زخمی و معلول گردید. چقدر انسان عزیزان خود را از دست دادند، چقدرخانه‌ها ویران شدند؟ تداوم این وضع به سود هیچ کسی نیست، برای همین است که صلح را یک نیاز جدی می‌دانیم.

دوکتور عبدالله عبدالله اظهار داشت که در یک مرحله خاص و حساس قرار داریم. به طرف انتخابات می‌رویم که انشاءالله انتخابات به گونه‌یی برگزار شود که جوابگوی خواست مردم باشد و شفافیت و عادلانه بودن آن سبب بازگشت اعتبار مردم به انتخابات، پروسه مردم‌سالاری و حاکمیت قانون شود. این یک طرف قضیه است. طرف دیگر ضرورت آمدن صلح. صلحی که در آن عزت و آرامش مردم تأمین شود. زیرا مردم افغانستان به هیچ صورت نمی‌خواهند که به گذشته برگردند. کشور شاهد تحولات بوده‌است که ما بخواهیم یا نه، مردم ادامه جنگ را تحمل نخواهند کرد. چون در جنگ منافع هیچ کسی تأمین نمی‌شود. همه آسیب می‌بینند. برای همین حکومت افغانستان تلاش دارد تا صلح پایدار در کشور برقرار گردد.

وی تصریح کرد: تلاش‌هایی در سطح منطقه و جهان برای آوردن صلح افغانستان جریان دارد. من پیشتر تذکر دادم که چون استاد شهید و قهرمان ملی، رنج و درد جنگ را دیده بودند، نخواستند که شهروندان کشور همایسه شان هم شاهد این رنج و درد باشند. پس صادقانه تلاش کردند و جنگ تاجیکستان پایان یافت. اگر همایسه‌گان ما نیز تلاش صادقانه کنند، صلح در افغانستان می‌آید.

رییس اجراییه گفت در سفر که به تاجیکستان داشتم، رییس جمهور تاجیکستان واضح گفتند که صلح این کشور را ممنون و مدیون استاد شهید و آمرصاحب شهید هستیم. بناً ما عین توقع را از همسایه‌گان مان داریم. در غیر آن دامنۀ جنگ سراسر منطقه را خواهد گرفت.

رییس اجراییه در پایان سخنرانی‌اش یک بار دیگر از تلاش‌های ایالات متحدۀ امریکا، حکومت روسیه، جمهوری چین و کشورهای منطقه سپاس‌گزاری نموده، بیان داشت که این تلاش‌ها تسهیل کنند‌ه‌ گفتگوهای صلح است، اما حرف آخر را در بحث صلح، حکومت و مردم افغانستان خواهند زد. چون اکثریت مردم افغانستان از فرصت واقعی که فراهم شده است، یکدست و یکصدا از صلح با عزت و پایدار استقبال می‌کنند.