اعلامیه ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به گزارش یوناما درباره کاهش تلفات غیرنظامیان

سپیدار-کابل: نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به تاریخ ۲۴ اپریل ۲۰۱۹ گزارش ربعوار خویش را در مورد محافظت از افراد ملکی در درگیری‌های مسلحانه از ۱ جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۹ به نشر رسانیده است. این گزارش در عین‌ این‌که ۲۳ درصد کاهش تلفات غیرنظامیان را در مقایسه به عین زمان در سال گذشته نشان می‌دهد، همچنان از ادامه تلفات افراد ملکی خبر می‌دهد.

گزارش در بخش‌های مختلف طالبان، داعش و دیگر عناصر مخالف دولت را کماکان عامل اکثر تلفات ملکی می‌داند. این گزارش همچنان از ادامه تلفات ملکی به اثر حملات نیروهای دولتی خبر می‌دهد و آن را باعث نگرانی و تأثر می‌خواند.

ما درحالی‌که از کاهش تلفات غیرنظامیان خرسند هستیم، امیدواریم این روند ادامه یابد و دیگر شاهد تلفات هیچ‌یک از هموطنان و شهروندان کشور نباشیم.

طالبان،‌ داعش و سایر دشمنان افغانستان علیه مردم و به هدف کشتار، ویرانی و آسیب رسانیدن به افغانستان و شهروندان این کشور تلاش می‌کنند و در طی سالیان متمادی نشان داده‌اند که در این راه از استفاده هیچ وسیله‌یی دریغ نکرده‌اند. عملیات‌های انتحاری مرگبار، حمله به نهادهای ملکی، حمله به مساجد و تجمعات ملکی از نمونه‌های بارز روی‌کرد طالبان، داعش و دشمنان افغانستان به شمار می‌رود.

در مقابل، حکومت افغانستان و نیروهای دفاعی کشور برای دفاع از کشور و نوامیس ملکی و حفاظت از جان و ملکیت شهروندان در مقابل متجاوزان و مزدوران به صورت مشروع و قانونی تلاش و مبارزه می‌کنند.

از وقوع تلفات ملکی و اشتباهات در جریان عملیات‌های نظامی متأسف هستیم و وظیفه خود می‌دانیم تا در جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان علمیات‌ها از تمام امکانات استفاده نماییم.

بعد از دریافت گزارش یوناما موضوع را به صورت جدی با نهادهای امنیتی و رهبری حمایت قاطع مطرح ساختیم و هدایت اکید داده شد تا با استفاده از تمام امکانات از تلفات ملکی در جریان عملیات‌ها جلوگیری صورت گیرد.

 

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان