پیام تبریکی ریاست اجراییه به مناسبت عید سعید فطر

سپیدار-کابل: عید سعید فطر را برای تمام مسلمانان جهان به‌ویژه ملت بزرگ افغانستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. آرزو داریم که هموطنان عزیز و گرامی‌مان، روزهای خجستۀ عید را در کنار خانواده‌های‌شان با وحدت و همدلی سپری نمایند.

عید فرصتی است تا مردم با عزت ما غم‌ها و مصیبت‌های تحمیل شده را فراموش کرده و پس از یک ماه عبادت در کنار هم به صلح و صفا سپری نمایند.

مردم ما سال‌هاست درد خشونت‌، تندروی و تروريزم را می‌کشند. هراس افگنان بدصفت که به هیچ دین و آیینی پابند نیستند، حتی در ماه مبارک رمضان ده‌ها غیرنظامی بی‌گناه به شمول علمای کرام را به شهادت رسانیده و یا زخمی ساختند.

با تأسف که پیام عیدی اخیر رهبر گروه طالبان نیز هیچ قصدی را برای کنارگذاشتن خشونت و دست‌برداری از جنگ و خونریزی نشان نمی‌دهد.

این درحالی‌ است که تلاش کم‌سابقه جامعۀ جهانی در راستای پروسۀ صلح فرصت بی نظیری را برای مذاکره و پایان دادن به جنگ و خونریزی در کشور ما میسر ساخته است. صلح خواست همگانی مردم ماست و ما دربارۀ این روند ملی، موقف روشن داشته‌ایم و برای دست‌یابی به آن، از هیچ‌گونه تلاش و قربانی دریغ نکرده و اجازه نخواهیم داد این خواست واحد ملت و فرصت استثنایی تاریخی، به گروگان گرفته شود و در راستای اهداف فردی، گروهی و تیمی مصادر گردد.

حال باید همه پی برده باشند که از راه خشونت و خون‌ریزی نمی‌توانند به هدف برسند.

نیروهای امنیتی دلیر افغانستان درحالی‌که جریان پروسۀ صلح را با دقت زیر نظر دارند با تمام قوا از هیچ نوع فداکاری و ایستاده‌گی در دفاع از سرزمین و تمامیت ارضی کشورشان دریغ نمی نمایند. جا دارد از این قهرمانان و رشادت‌های آن‌ها در این ایام خجسته سپاس‌گزاری ویژه نموده و در کنار این قهرمانان و خانواده‌های‌شان باشیم.

در سال جاری، مردم افغانستان شاهد انتخابات ریاست‌جمهوری خواهند بود. برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و با اعتبار و در نتیجۀ آن انتقال سیاسی، برای صلح و ثبات و وحدت ملی در کشور فوق‌العاده مهم خواهد بود. از این رو، باردیگر به فراهم‌آوری فرصت‌های برابر به همۀ نامزدان در میدان انتخابات تأکید می‌کنیم و تلاش می‌ورزیم جلو استفاده از امکانات دولتی در کمپاین انتخاباتی و سوءاستفاده از منابع ملی گرفته شود.

یکبار دیگر عید سعید فطر را برای همه هموطنان متدین خود و همۀ امت مسلمان جهان تبریک و تهنیت عرض مي‌كنيم.

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان