برای مقابله با دشمنان وطن باید متحد و یک‌دست شویم

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروز (شنبه ۱۱ جوزای ۱۳۹۸) در مراسم دومین سالیاد شهادت محمد سالم ایزدیار و شهدای ۱۱ و ۱۲ جوزای ۱۳۹۶ که در الحاقیه مجلس سنا برگزار گردیده بود اشتراک و سخنرانی کرد.

رییس اجراییه بعد از اتحاف دعا به روح شهدای جوزای ۱۳۹۶ و همه شهدای کشور گفت: سوگمندانه روزهای دشوار افغانستان از سالیانی به این‌سو ادامه دارد، اما حادثه جوزای ۱۳۹۶ یکی از این روی‌دادهای خونین را در تاریخ کشور رقم زد و خانواده‌های زیادی به را ماتم نشاند.

رییس اجراییه در رابطه به تحقیقات در این زمینه گفت: از تحقیق در مورد حادثه‌یی که سالم ایزدیار و تعداد دیگری به شهادت رسیدند راضی نیستیم و باید کارهای بیشتری صورت می‌گرفت و مسوولان حادثه محاکمه می‌شدند.

رییس اجراییه همچنان علاوه کرد: متاسفانه تا اکنون تحقیق قناعت بخش در این زمینه صورت نگرفته است. ما از پیش‌رفت تحقیق راضی نیستیم. اما خواهان تأمین عدالت هستیم. در درد شما با شما شریک هستیم و به کوتاهی خود اعتراف می‌کنیم.

رییس اجراییه همچنان تأکید نمود: در هر شرایط در کنار صدای عدالت‌خواهی و آزادی بودیم و هستیم. رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: نمایندگان مردم و مسوولان نهادهای جامعه مدنی می‌توانند جریان تحقیق و رسیدگی به این قضیه را دنبال کنند با مردم در میان بگذارند و نباید به عده‌یی فرصت‌طلب اجازه داده شود تا از قضایای برحق به نفع شخصی خود سوء استفاده نمایند.

ریس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: در این روزها سال‌روز شهادت داوودخان و مولانا شاه‌ جهان نوری دوتن از چهره‌های درخشان جهاد و مقاومت است و جا دارد به روح آنان اتحاف دعا نماییم و یادشان را گرامی بداریم.

رییس اجراییه در رابطه به حملات انتحاری و نیات سوء دشمنان افغانستان گفت: شما می‌دانید که در جریان انتخابات بر کاروان موترهایم حمله شد و محافظانم به شهادت رسیدند. این حمله در مراسم جنازه محمدسالم ایزدیار تکرار گردید و من تا اخیر در مراسم به رغم حمله دشمنان ماندم تا پیام واضح و روشنی به دشمنان داشته باشم که صدای این شهدا خاموش نمی‌ماند.

رییس اجراییه در ادامه صحبت‌های خود تأکید کرد: طالبان و تروریست‌ها دشمنان مردم ما اند و از هیچ‌نوع تلاش برای ضربه زدن به مردم افغانستان و منافع کشور دریغ نمی‌کنند.

رییس اجراییه از حضور مردم از مناطق مختلف افغانستان در این مراسم که با ایزدیار قرابتی ندارند قدردانی کرد و برای مقابله با دشمن بی‌رحم به وحدت و اتحاد میان اقوام برادر و برابر افغانستان تأکید کرد.

رییس اجراییه با اشاره به مذاکرات اخیر مسکو و تلاش‌ها برای صلح گفت: در فکر و اندیشه‌ی طالبان تغییری نیامده است و باید ملت برای مقابله با دشمنان کشور آماده باشند.