سخنرانی رییس اجراییه در سی‌امین اجلاس کران مونتانا در سویس: دست یافتن به صلح و توسعه نیازمند احترام متقابل است

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸) در نشست افتتاحیه سی‌امین اجلاس سالانه نهاد کران مونتانا در ژنیو که به اشتراک رووسای دول، نخست‌وزیران، مقامات عالی رتبه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌یی، سیاست‌مداران و سرمایه‌گذاران و تاجران تحت عنوان آیا دست یافتن به صلح، توسعه و ثبات یک رویا است؟ برگزار گردیده بود اشتراک و سخنرانی کرد.

رییس اجراییه با تشکر و قدردانی از این نهاد به خاطر دعوت برای حضور و سخنرانی در سی‌امین اجلاس سالانه کارنا مونتانا گفت: افتخار دارم که سالیانی است عضو این نهاد هستم و به دیدگاه‌های مختلف سیاست‌مداران و شخصیت‌ها در نشست‌ها و برنامه‌های این نهاد برای بهبود وضع بشریت گوش می‌دهیم. رییس اجراییه در ادامه صحبت‌های خود افزود: ما اینجا گرده‌‌آمده‌ایم تا از یکدیگر بشنویم و در عین حال نقش موثر خویش را برای آوردن تغییر مثبت در وضعیت و سرنوشت بشریت ایفا نماییم. رییس اجراییه با اشاره به فضای حاکم بر نظم جهانی گفت: جهان امروز جهان دیروز نیست. وضعیت به صورت بنیادی تغییر کرده است. جنگ سرد پایان یافته و ما شاهد تحولات سریع در بخش ارتباطات و تکنالوژی هستیم. در جهانی زندگی می‌کنیم که بی‌نظمی سوگمندانه بر آن غالب است تا نظم و با چالش‌های متعددی روبرو است. رییس اجراییه با برشمردن برخی از این چالش‌ها گفت: از جمع این چالش‌ها می‌توان از فقر، دهشت‌افگنی، افراط گرایی، خشونت، مهاجرت، تغییر اقلیم، جنگ سایبری و ... نام برد.

رییس اجراییه در ادامه علاوه کرد: این‌ها یک‌طرف داستان اند،‌از سوی دیگر نمونه‌های خوب و امیداوارکننده‌یی نیز در سطح بین‌المللی داریم که ما را به آینده‌ی خوب امیدوار می‌سازند و در این راستا می‌توان از کارهای خیریه بل‌گیت، از تلاش‌های گریتا تانبرگ دختر سویدنی که برای بهبود وضع اقلیم تلاش می‌کند، تلاش‌ها و فعالیت‌های ملالی یوسف‌زی برای تعلیم و تربیه اطفال و... نام برد. ما می‌توانیم، نه تنها سیاست‌مداران بل‌که در سطح افراد و شهروندان عادی، نقش موثری در تغییر وضعیت و بهبود وضع بشری ایفا نماییم.

رییس اجراییه در ارتباط به قضایای افغانستان گفت: چهل سال است ملت و مردم ما از جنگ و بی‌ثباتی رنج می‌برند. در ماه‌های آینده به طرف انتخابات می‌رویم و امیدواریم یک انتخابات شفاف،‌عادلانه و با اعتبار داشته باشیم. رییس اجراییه در صحبت‌های خود تأکید کرد که مردم از روند دموکراتیک در کشور حمایت و پشتیبانی می‌کنند و با این روحیه با دهشت‌افگنی و نیروهای عقب‌گرا در جنگ اند.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود در باره صلح و تلاش‌ها برای دست یافتن به صلح گفت: تلاش‌ها برای برقراری صلح به کمک کشورهای دوست در افغانستان ادامه دارد. امیدواریم این تلاش‌ها نتیجه بدهند و ما شاهد برقراری صلح و ثبات در افغانستان باشیم.

رییس اجراییه همچنان در صحبت‌های خود از کمک‌های کشورهای دوست و جامعه بین‌المللی برای افغانستان تشکر و استقبال کرد و خواهان ادامه همکاری‌های مشترک گردید.

رییس اجراییه در قسمت پایانی صحبت خود گفت: می‌خواهم تأکید نمایم که دست یافتن به صلح، ثبات و توسعه که شعار اصلی این نشست می‌باشد نیازمند درک و احترام متقابل میان کشورها است. در جهان ما بردباری و رسیدن به اجماع یک فضیلت و ضرورت است.

قابل تذکر است که در نشست افتتاحیه سی‌امین اجلاس کران مونتانا رییس جمهور ارمنستان، نخست وزیر تووالو، نخست وزیر جمهوری دموکراتیک کانگو، معاون صدراعظم و وزیر امورخارجه کاسوفو، رییس پارلمان سازمان همکاری‌های منطقه غرب افریقا (اکواس) و تعداد دیگری از شخصیت‌ها سخنرانی کردند و دیدگاه‌های خویش را در مورد قضایای مختلف مطرح ساختند.