رییس اجراییه در ملاقات با کمیشنرعالی سازمان ملل در امور پناهندگان: به کمک‌های خود به مهاجرین و بی‌جاشدگان افغانستان ادامه می‌دهیم

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸) در حاشیه‌ي اجلاس سالانه کران مونتانا با آقای فلیپو گراندی کمیشنرعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مقر این سازمان در شهر ژنیو دیدار کرد.

آقای گراندی تشریف آوری رییس اجراییه را به ژنیو خیرمقدم گفت و از تلاش‌ها و توجه ویژه رییس اجراییه به امور مهاجرین و دفتر‌های این سازمان در افغانستان قدردانی کرد.

رییس اجراییه نیز از کمک‌ها و حضور این سازمان و توجه شخص آقای گراندی به امور مهاجرین در سطح جهان به ویژه مهاجرین افغانستان قدردانی کرد و با در نظرداشت وضعیت در افغانستان خواهان ادامه و گسترش همکاری‌های کمیساریای عالی سازمان ملل گردید.

در این دیدار دو طرف به تفصیل قضایا، چالش‌ها، خواست‌ها و نیازهای مهاجرین افغانستان، ایران و بی‌جاشدگان داخلی را مورد بحث قراردادند. رییس اجراییه در صحبت‌خود‌های خود از نهایی شدن استراتیژی مهاجرت از سوی کمیته اجراییوی امور مهاجرین و عودت‌کنندگان شورای وزیران و تصویب قریب‌الوقوع آن از سوی کابینه‌ی افغانستان خبرداد و تأکید کرد که این استراتیژی چارچوب فعالیت‌های حکومت افغانستان در قبال مهاجران را در آینده سمت‌و‌سو می‌دهد.

آقای گراندی نیز در صحبت‌های خود تأکید نمود که این سازمان به افغانستان و امور مهاجرین در این کشور اولویت قایل است و به کمک‌های خود به مهاجران و دفاع از حقوق آنان ادامه می‌دهد.

آقای گراندی با اشاره به اجلاس جهانی و عمده این سازمان در امور مهاجرین در ماه دسامبر ۲۰۱۹ از حکومت افغانستان دعوت کرد تا در سطح بالا در این اجلاس اشتراک نماید.

دو طرف در صحبت‌های خود به اصل برخورد انسانی با مهاجرین، برگشت دواطلبانه و تدریجی آنان به افغانستان و فراهم سازی زمینه‌های مناسب یک زندگی آبرومندانه در کشور تأکید و از نقش مثبت پاکستان و ایران در میزبانی از مهاجرین افغانستان قدردانی کردند.