اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به هفتمین سالروز شهادت الحاج احمدخان سمنگانی، نماینده سابق سمنگان در پارلمان

سپیدار- کابل: هفت سال پیش در چنین روزی (24 سرطان 1391 خورشیدی)، مردم افغانستان فرزند فرزانه و مبارز راستین خویش را از دست دادند. الحاج احمدخان سمنگانی وکیل منتخب سمنگان در دوره‌های پانزدهم و شانزدهم شورای ملی و از فرماندهان بلندقامت و پرآوازۀ جهاد و مقاومت بود.

الحاج احمدخان سمنگانی در حالی که سفرۀ مهمانی پهن کرده بود تا از مهمانان خود پذیرایی کند، اما دشمنان این خاک که هیچ‌گاه بر هیچ کسی رحم نکرده‌اند و از هرگونه مرز انسانی و اسلامی گذشته‌اند، در مراسم عروسی یکی از فرزندان روان‌شاد سمنگانی خود را انتحار کرد و او و شماری از مهمانان‌اش را شهید ساخت. روان شان شاد ویادشان گرامی باد.

روان‌شاد احمدخان سمنگانی از مردان آهنین و بلند قامتی بود که در روزهای دشوار با شجاعت و پایمردی تمام در کنار مردم‌اش ایستاد و از ارزش‌های انسانی و اسلامی این جغرافیا در کنار دیگر سنگرداران جهاد و مقاومت دفاع کرد.

شادروان سمنگانی نقش سازنده و ارزنده در دورۀ پساطالبانی نیز داشت. او نمایندۀ شایسته‌ و سیاستگر کارآزموده بود که به خوبی از مردم‌اش نماینده‌گی کرده و نقش فعال و سازنده در مناسبت‌های کلان کشوری و ملی ایفا نمود.

بی‌تردید شهادت الحاج احمدخان سمنگانی ضایعۀ بزرگ برای مردم افغانستان به‌ویژه حوزۀ پرافتخار جهاد و مقاومت و مردم سمنگان است. برای من‌که سال‌ها از نزدیک با این فرمانده شجاع و وکیل دلسوز ‌شناخت داشتم، نبود او در شرایط کنونی کشور ضایعۀ جبران ناپذیر است.

روح ملکوتی شهید احمدخان سمنگانی را شاد و جای‌شان را بهشت‌برین می‌خواهم و به خانوادۀ گرامی‌اش صبر و شکیبایی تمنا دارم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان