رییس اجراییه افغانستان با وزیر خارجۀ جمهوری چک دیدار کرد

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، امروز (3 اسد 1398) در دفتر کارش در قصر سپیدار با آقای توماس پیترشیچک، وزیر امور خارجه جمهوری چک، دیدار و ملاقات کرد.

رییس اجراییه کشور، ضمن خوش‌آمدید به وزیر خارجۀ جمهوری چک، از همکاری‌ها و کمک‌های آن کشور با افغانستان قدردانی کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله از نقش مثبت نیروهای چک در آموزش و تجهیز قوای مسلح کشور یاد کرد و گفت که در حال حاضر مسوولیت بیشتر جنگ با هراس‌افگنی بر دوش قوای مسلح افغانستان است.

در ادامه، وزیر امور خارجۀ چک گفت که به کابل آمده است تا به حمایت دوام‌دار کشورش با دولت و مردم افغانستان اطمینان بدهد.

او گفت که نیروهای چک از چند سال بدین‌سو در چوکات حمایت قاطع سرگرم آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند و به همکاری‌ها و کمک‌شان ادامه می‌دهند.

آقای پیتر شیچیک گفت که خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان مسوولانه خواهد بود. وی همچنان علاوه نمود که کشورش آماده است روابط تجارتی خود را با افغانستان گسترش دهد.

رییس اجراییه با استقبال از خواست وزیر امورخارجه چک گفت که مردم افغانستان خاطرات خوشی از روابط تجارتی میان دو کشور دارند و حکومت افغانستان آماده است در همکاری با سفارت شما زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری را مورد ارزیابی قراردهد. رییس اجراییه به رییس دارالإنشای شورای وزیران هدایت داد تا در همکاری با وزارت‌های سکتوری زمینه بحث در این زمینه را با اتاق‌های تجارت افغانستان فراهم سازد.