رییس اجراییه کشور: کسی‌که به خاطر چوکی در برابر صلح می‌ایستد، صلاحیت نمایندگی از مردم ندارد

از هشتمین سالروز شهادت پروفیسور استاد برهان‌الدین ربانی، رهبر جهاد و مقاومت، رییس‌جمهور دولت اسلامی افغانستان و شهید صلح، امروز(جمعه، 29 سنبله) با حضور رهبران سیاسی، مقامات بلندپایۀ دولتی و هزاران‌تن از شهروندان کشور در تالار لویه جرگه در کابل گرامی‌داشت به عمل آمد.

در این مراسم، رییس اجراییه، به‌خاطر حوادث اخیر ولایت زابل و ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار ابراز تأسف کرد و خطاب به رهبری نیروهای امنیتی گفت که شمار تلفات خودی افزایش یافته و در جلوگیری از تلفات ملکی باید دقت کامل صورت گیرد و تدبیری سنجیده شود.

رییس اجراییه کشور گفت که شهید استاد برهان‌الدین ربانی در تاریخ جایگاه خود را ثبت کرده و نیاز به معرفی ندارد. او یک رهبر فرزانه، عالم بی‌بدیل، مجاهد سابقه‌دار، سیاست‌مدار با حوصله، بردبار، دوراندیش بود که بیشتر از نیم قرن عمر خود را وقف مبارزه در راه خدا کرد و رهبری جمع بزرگی از مردم افغانستان را بر عهده داشت.

دوکتور عبدالله عبدالله، دربارۀ جایگاه و مقام رهبر فقید جمعیت اسلامی سخن زد و گفت که از آغاز دربارۀ حوزۀ نفوذ جمعیت اسلامی به‌خصوص در شمال‌شرق و جنوب‌غرب آشنایی کافی داشتم؛ اما وقتی به عمق نفوذ و جایگاه جمعیت در جامعۀ افغانستان پی بردم که در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شدم و مورد حمایت استاد قرار گرفتم.

رییس اجراییه کشور گفت که استاد شهید در 50 سال مبارزه برای آبادی و آزادی کشور، درس‌های زیادی برجا گذاشته و به همین دلیل، احترام مردم به رهبر فقید جمعیت اسلامی و شهید صلح، روز افزون است.

دوکتور عبدالله عبدالله به حلم، بزرگی و وسعت نگرش استاد شهید اشاره کرد و گفت که وقتی استاد شهید ریاست شورای عالی صلح را پذیرفتند، ما علنی مخالفت کردیم؛ اما استاد شهید یک روز هم به‌روی ما نیاورد که شما به حیث یار و همسنگر قهرمان ملی می‌آمدید تا از نزدیک دربارۀ این تصمیم بحث و گفت‌وگو می‌کردیم. امروز ما می‌دانیم که استاد چه تصمیم مهم و بزرگی گرفته بود. تمام تلاش استاد برای تحقق صلح پایدار و با عزت در افغانستان متمرکز بود و در همین راه، جان به حق سپرد.

رییس اجراییه گفت: کسی‌که اکنون به خاطر چوکی در برابر منافع ملی کشور ایستاد می‌شود، صلاحیت نمایندگی از ملت قربانی داده را ندارد؛ کسی‌که در برابر صلح با عزت و قابل قبول صدای مخالفت بلند می‌‌کند، صلاحیت رهبری کشور را ندارد. وارثان اصلی سرزمین کسانی هستند که تعلق‌شان به خدا و سرزمین زیر سؤال نیست.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر صحبت‌هایش از رییس‌جمهور به خاطر نفرستادن پیام به مناسبت هشتمین سالروز شهادت استاد ربانی، انتقاد کرد و گفت: کسانی را خدا عزت داده، با پیام دادن و ندادن شما، از عزت او چیزی کم نمی‌شود.

رییس اجراییه کشور افزود: کسی‌که به شهیدان کشور عزت قایل نیست؛ خود را توهین می‌کند و چهرۀ منفور خود را برای مردم واضع می‌سازد.

در این مراسم، رهبران سیاسی، فرماندهان جهاد و مقاومت، دربارۀ اوصاف و سجایای استاد برهان‌الدین ربانی، رهبر جهاد و مقاومت و رییس‌جمهور دولت اسلامی سخن زدند.

استاد برهان‌الدین ربانی، هشت سال پیش، از سوی یک تروریست انتحاری که زیر عنوان نماینده طالبان برای مذاکرات صلح به کابل آمده بود، به شهادت رسید.