اعلامیه ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به هشتمین سالیاد شهادت پروفیسور برهان‌الدین ربانی شهید صلح و رییس جمهور پیشین کشور

سپیدار-کابل: هشتمین سالیاد شهادت پروفیسور برهان‌الدین ربانی، رهبر فقید جمعیت اسلامی و رییس جمهور دولت اسلامی افغانستان را به ملت افغانستان، خانواده بزرگ جهاد، رهروان و دوست‌داران رهبر فقید تعزیت و تهنیت می‌گوییم. استاد شهید بیش‌تر از نیم قرن در راه دفاع از ارزش‌های اسلامی، آزادی، استقلال، برابری و حراست از تمامیت ارضی کشور مبارزه کرد و سر انجام در راه صلح، برقراری امنیت و ثبات در افغانستان جام شهادت نوشید.

استاد فقید در سه دوره‌ی جهاد، مقاومت و بازسازی و نوسازی رهبری جمعیت اسلامی و کشور را به عهده داشت و نقش سازنده خویش را در این سه مرحله سرنوشت‌ساز به نیکی ادا کرد.

شخصیت و جایگاه استاد به عنوان رهبر جهاد و مقاومت، رییس جمهور افغانستان، یکی از دانشمندان به نام کشور و جهان اسلام، عالم روشن‌گر، میانه‌رو، واقع‌بین و بردبار در اوج دشواری‌ها در تاریخ افغانستان،‌منطقه و جهان ثبت است. به استاد به عنوان الگویی اعتدال‌گرایی،‌وطن‌دوستی و پاس‌داری از ارزش‌های اسلامی و میهنی نگریسته می‌شود و مبارزات و تلاش‌های او برای استقرار صلح و ثبات در کشور مشعل راه ملت و مردم ما است.

شهید صلح، از بنیان‌گذاران نهضت اسلامی و از پیشوایان فکری جریان‌های مبارز و ارزش‌گرا است. رهبر شهید از آغازین روزهای جوانی مبارزات رهایی بخش خود را آغاز کرد و با مرور زمان و برخورد با حوادث شخصیت، افکار و اندیشه‌هایش مسیر تکامل و پختگی را طی نمود. واقع‌نگری و استقبال از تحولات سالیان پسین در کشور، تقویت روحیه اتحاد، وحدت ملی و تلاش برای اجماع سیاسی در قضایای کلان از ویژگی‌های منحصر به فرد استاد شهید اند.

استاد شهید وقتی نیاز دفاع از وطن مطرح گردید به میدان نبرد رفت و از ارزش‌ها و مقدسات کشور در برابر تجاوز سرخ و سیاه به دفاع برخاست و وقتی نیاز به صلح و آشتی مطرح گردید بیش‌تر و پیش‌تر از دیگران در این راه تلاش کرد تا این‌که جان شیرین خود را در این راه قربان نمود.

پیروان استاد شهید نیز با پیروی از الگوی استاد در این مرحله‌ی حساس و تاریخی با اتحاد و هم‌دلی در میدان سیاست حضور دارند و در عین‌این‌که در سراسر کشور برای رفتن به انتخابات و تعیین سرنوشت با حضور در پای صندوق‌های رأی آمادگی می‌گیرند از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به یک صلح واقعی،‌با عزت و پایدار نیز حمایت می‌کنند.

به مناسبت هشتمین سالیاد شهادت استاد به روح تمام شهدای کشور به ویژه قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود، استاد عبدالعلی مزاری شهید وحدت ملی، الحاج عبدالقدیر و شهدای کشور و شهدای قوای مسلح افغانستان در جنگ با دهشت‌افگنی درود می‌فرستیم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان