نشست عالی کمیسیون مبارزه با آلودگی هوا در قصر سپیدار برگزار شد

همزمان با سردی هوا و نزدیک‌شدن فصل زمستان و نگرانی‌ها از افزایش آلودگی‌ها، امروز (16 میزان) نشست عالی کمیته‌ی مبارزه با آلودگی هوا به ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در قصر سپیدار برگزار شد.

سرپرست اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست با ارائه گزارش مفصل از طرح‌ها و برنامه‌های این اداره در زمینه‌ی کاهش آلودگی هوا گفت که پلان پنج ساله‌ی جلوگیری از آلودگی هوا توسط این اداره‌ تدوین و متن آن به تمامی ادارات دولتی و مجلسین شورای ملی فرستاده شده است.

وی گفت که بخشی از میزان آلودگی هوا توسط وسایط نقلیه ایجاد می‌شود، بنابراین نیاز است که مراکز معاینات تخنیکی وسایط ایجاد شده و از گشت‌وگذار وسایط دودزا جلوگیری صورت گیرد.

نماینده‌ی اداره‌ی ملی محیط زیست افزود که شرکت‌های «ریگ‌ریشن» در ولسوالی پغمان دست به انتقال ریگ از این ولسوالی به دیگر مناطق می‌زنند که این کار خطر سیلاب به نواحی اطراف و حتی شهر کابل را به دنبال دارد.

به گفته‌ی نماینده‌ی اداره‌ی ملی محیط زیست، کار روی تهیه‌ی دستگاه‌های تثبیت هوا نیز جریان دارد و این اداره با به‌دست آوردن بودجه کافی در آینده نزدیک تعداد دستگاه مورد نیاز تثبیت هوا خریداری خواهد کرد.

سرپرست اداره‌ی ملی محیط زیست در این نشست افزود که یک بخشی از برنامه‌های اداره‌ کاهش استفاده از چوپ سوخت و جایگزینی گاز مایع بود که این امر در کابل تا 80 درصد عملی شده است.

معیین وزارت امور داخله گفت که فعالیت ریگ‌ریشن‌های پغمان نیز چندین بار توسط پولیس متوقف شده، اما با اعتراض مردم دوباره به کار شروع کرده‌اند، بهتر است در این زمینه راه بدیل پیشنهاد شود.

همچنین نماینده‌ی وزارت ترانپسورت گفت که مسوولیت وسایط نقلیه به تازگی به عهده این اداره سپرده شده است و این اداره هنوز به منظور کنترل وسایط نقلیه به طرح نهایی نرسیده است.

در همین حال، دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز قدردانی از اداره‌ی ملی محیط زیست از تمامی وزارت‌ خانه‌ها خواست تا به منظور همکاری همه‌جانبه یک نماینده به اداره‌ی ملی محیط زیست معرفی کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله به وزارت داخله هدایت داد تا هرچه زودتر فعالیت ریگ‌ریشن‌های ولسوالی پغمان را متوقف سازد و نیز وزارت معدن به افرادی که جواز فعالیت دارند راه بدیل معرفی کند و در قسمت ایجاد مراکز تحقیقاتی وسایط نیز وزارت ترانسپورت باید هرچه زودتر اقدام کند.

رییس اجراییه کشور به وزارت مالیه هدایت داد تا در زمینه‌ی فراهم‌سازی بودجه لازم با اداره‌ی ملی محیط زیست همکاری نمایند و وزارت زراعت با اداره‌ی ملی محیط زیست روی تدوین طرزالعمل غرس نهال کار نمایند.