اعضای مجلس سنای امریکا: موفقیت مذاکرات صلح وابسته به کاهش خشونت‌ها و قبول‌کردن آتش‌بس توسط طالبان است

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (پنجشبنه ۱۸ میزان ۱۳۹۸) با خانم مارگریت هاسن و آقای کرس ون هالین اعضای مجلس سنای ایالات متحده امریکا در دفتر کارش در قصر سپیدار ملاقات کرد.

در این دیدار که سفیر ایالات متحده در کابل نیز حضور داشت، رییس اجراییه تشریف‌آوری اعضای سنای ایالات متحده را به افغانستان خیر مقدم گفت و از همکاری آنان و ایالات متحده برای افغانستان تشکر و قدردانی کرد.

اعضای سنا با قدردانی از استقبال حکومت و مردم افغانستان و با خرسندی از پیش‌رفت‌های به دست آمده در این کشور گفتند که تغییرات مثبت در افغانستان پیامد قربانی‌های مشترک ارتش و مردم افغانستان و امریکا است و ما خواهان حفظ این دست‌آوردها می‌باشیم.

آنان برگزاری انتخابات را گامی در راه تحکیم مردم‌سالاری خواندند و شفافیت و اعتبار روند را به مدیریت کمیسیون‌های انتخابات مربوط دانستند. اعضای مجلس سنای امریکا با تأکید بر حفظ دست‌آورهای سالیان پسین بر پاس‌داری از حقوق زنان در این کشور تأکید کردند. اعضای مجلس سنای امریکا همچنان از تلاش‌ها برای صلح حمایت کردند، اما تاکید کردند که مذاکرات صلح در صورت نتیجه می‌دهد که خشونت کاهش بیابد و طالبان آتش بس را بپذیرند.

رییس اجراییه کشور در صحبت‌های خود تصویر روشنی از وضعیت سیاسی-امنیتی افغانستان ارایه کرد و برگزاری انتخابات را گامی به پیش برای صلح و ثبات در افغانستان و منطقه خواند. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که در جریان انتخابات تقلب‌ها و تخطی‌هایی صورت گرفته، اما کمیسیون‌ها وعده داده‌اند که به این قضایا رسیدگی می‌کنند. وی در ادامه تاکید کرد که حکومت از شفافیت، اعتبار و اصل استفاده از بایومیتریک در انتخابات حمایت می‌کند.

رییس اجراییه صلح را از اولویت‌های مردم افغانستان خواند و از تلاش‌های ایالات متحده و دوستان بین‌المللی افغانستان برای دست‌يافتن به صلح واقعی قدردانی کرد. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که صلح واقعی وقتی به دست می‌آید که طالبان با حکومت افغانستان وارد مذاکرات مستقیم گردند.

رییس اجراییه کشور وحدت ملی، اجماع سیاسی، وحدت نظر در باره تلاش‌های صلح، امنیت، مبارزه با فساد، حفظ سیاست خارجی متوازن و فعال و پرداختن به نیازهای واقعی مردم را از اولویت‌های کاری خود و افغانستان خواند.