گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (دوشنبه، ٢٥ سنبله ۱۳٩٨) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رییس اجراییه کشور در سخنان مقدماتی‌اش، از وزیران و مسؤولان دولتی خواست که در آستانۀ برگزاری انتخابات، با مسؤولیت‌پذیری بیشتر از هیچ تلاشی در راستای ارایۀ خدمات به شهروندان دریغ نورزند و از مداخله در انتخابات پرهیز کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله از تلاش‌های نیروهای امنیتی قدردانی کرد و گفت که نیروهای امنیتی مورد اعتماد شهروندان است و شایسته است این اعتماد را با عدم مداخله در انتخابات و تأمین امنیت حفظ کنند.

رییس اجراییه گفت که تخریب پایه‌های برق از سوی طالبان هیچ کمکی به آنان نمی‌کند، بل سبب نفرت بیشتر نسبت به این گروه در میان مردم می‌شود.

دوکتور عبدالله عبدالله به معاون نخست ریاست اجراییه هدایت داد که فیصله‌های کمیته‌های فرعی شورای وزیران را تا پیش از انتخابات دنبال کند و موارد که عملی نشده است، تطبیق گردد.

در ادامه مسؤولان نهادهای امنیتی گزارشی مفصلی از وضعیت امنیتی کشور ارایه کردند.

وزیر دفاع ملی گفت: نیروهای امنیتی با حمایت بی‌پیشینۀ قوای حمایت قاطع توانستند به طالبان ضربات سنگین وارد کنند. در اثر این تلاش‌های مشترک والیان نام نهاد طالبان کشته شده‌اند و شماری از ولسوالی‌ها از تسلط آنان بازپس گرفته شد.

بر بنیاد این گزارش در یک هفته اخیر 20 عملیات در 16 ولایت از سوی نیروهای امنیتی کشور راه اندازی شد که در پی آن 657 تن از نیروهای دشمن کشته و 175 تن دیگر زخمی شدند. در یک ماه اخیر یک هزار و 123 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده‌اند. متأسفانه در این درگیری‌ها 89 تن از نیروهای امنیتی نیز شهید و 167 تن دیگر زخمی شدند.

وزیر امور داخله گفت که دشمن در شمال شرق و ولایت‌های فراه و زابل جنگ را شدت داده‌ است که با ضربات کوبندۀ نیروهای امنیتی مواجه شدند. طالبان شاهراه‌های بزرگ را تخریب، پایه‌های برق را ویران و حتا خط فایبر نوری را در کندز قطع کرده‌اند. اما نهادهای حکومتی عاجل وارد عمل شده‌اند تا این مشکلات را رفع نمایند.

مسعود اندرابی وزیر امور داخله بیان داشت که طالبان تلاش دارند تا روند برگزاری انتخابات را به چالش بکشند، اما نیروهای امنیتی کشور آمادگی کامل دارند و به هیچ فرد و گروهی اجازه نخواهند داد تا مشکلی در روند برگزاری انتخابات خلق کنند. زیرا نیروهای امنیتی به ویژه پولیس، حافظ منافع ملی و دموکراسی است.

همچنان در گزارش وزارت امور داخله آمده است که در هفته گذشته 88 واقعۀ جنایی در شهر کابل رخ داده است.

رییس اجراییه بار دیگر از تلاش‌های مشترک نیروهای امنیتی کشور و نیروهای حمایت قاطع برای برقراری امنیت، سپاس‌گزاری نموده تأکید کرد که این تلاش‌ها سبب شده است تا به دشمن آسیب جدی برسد.

در ادامه وزیر اقتصاد از وضعیت چاپ‌خانه‌های کشور گزارش داد. بر بنیاد این گزارش، 77 چاپ‌خانه در کابل و 200 چاپ‌خانۀ دیگر در سراسر کشور فعالیت دارند که دو هزار و 150 تن در این چاپ‌خانه‌ها مصروف کار هستند. در جلسه تأکید شد که زمینۀ کارهای بیشتر به چاپ‌خانه‌های داخلی فراهم شود.

وزیر صحت عامه طرح جمع‌آوری معتادان خیابانی را ارایه نمود. در طرح آمده است که برای نگه‌داری و تداوی این معتادان خوابگاه دو هزار نفری ساخته و مدیریت این بخش توسط وزارت داخله انجام شود. قرار است یک مرکز بازتوانی مشترک به ظرفیت 500 بستر نیز ایجاد گردد.

وزیر انرژی و آب دربارۀ پیشرفت کار پروژه بند برق منوگی ولایت کنر، به جلسه گزارش داد. این پروژه ملی در روزهای آینده گشایش خواهد یافت.

وزیر توسعه دهات گزارش داد که هشت هزار برنامه میثاق شهروندی در حال تطبیق است. 10 میلیون تن از این پروژه‌ها مستفید گردیده‌اند. نا امنی و برخی مشکلات تخنیکی از چالش‌های فراروی این پروژه‌ها گفته شد.

وزیر زراعت و مالداری در بارۀ سیلوها و گدام‌های کشور گزارش ارایه کرد. قرار است در سراسر کشور 48 باب گدام ساخته شود و در شماری از ولایت این برنامه آغاز شده است.

قابل ذکر است که شورای وزیران هریک از آجندای جلسه را مورد بحث و بررسی قرار داده و تصامیم لازم را در رابطه به مسایل مربوط اتخاذ نمودند.