افغانستان یکی از دوستان دیرین روسیه است

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، بعد از ظهر امروز (جمعه، ۱۰ عقرب ۱۳۹۸) در حاشیۀ نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر تاشکند با آقای دمتری میدودوف صدراعظم فدراتیف روسیه دیدار کرد.

نخست وزیر روسیه در این دیدار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را برای رییس اجراییه و مردم افغانستان تبریک گفت. وی در ادامه صحبت‌هایش افغانستان را یکی از دوستان دیرین روسیه خواند و نقش آن را در صلح و ثبات منطقه کلیدی عنوان کرد.

نخست وزیر روسیه با تاکید برعلاقمندی فدراسیون روسیه برای سرمایه‌گذاری و توسعه دادوستد تجارتی میان دو کشور گفت که متاسفانه مبادلات تجارتی میان دو کشور کاهش یافته و روسیه علاقمند است میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور افزایش یابد. وی در ادامه صحبت‌های خود گفت که روسیه آماده است در برنامه‌های زیرساختی در افغانستان سرمایه‌گذاری کند و طرح‌های گذشته را نیز تکمیل نماید.

نخست وزیر روسیه همچنان علاوه کرد که کشورش به کمک‌های خود برای افغانستان در عرصه فرهنگ، فراهم کردن بورسیه‌های تحصیلی، آموزش افسران نظامی و مبارزه با موادمخدر ادامه می‌دهد.

آقای میدودوف در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که کشورش از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند و امیدوار است صلح و ثبات به زودی به افغانستان برگردد.

رییس اجراییه با قدردانی از کمک‌های روسیه برای افغانستان تصویر روشنی از آخرین تحولات سیاسی-نظامی، مبارزه با دهشت‌افگنی و روابط منطقه‌یی افغانستان ارایه کرد. رییس اجراییه همچنان افزود که انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به رغم تهدیدهای طالبان برگزار گردید و مردم برای دفاع از مردم‌سالاری پای صندوق‌های رأی رفتند.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که صلح برای مردم و حکومت از اولویت برخوردار است و صلح در افغانستان بدون همکاری دوستان و متحدان بین‌المللی به شمول روسیه برقرار شده نمی‌تواند. رییس اجراییه در این راستا از تلاش‌های ماسکو برای گفتگوهای صلح قدردانی نمود.

رییس اجراییه از علاقمندی روسیه برای سرمایه‌گذاری در افغانستان استقبال کرد و تاکید نمود که افغانستان از افزایش دادوستد تجارتی میان دو کشور استقبال می‌کند.

رییس اجراییه دهشت‌افگنی را تهدید مشترک علیه صلح و ثبات منطقه‌یی خواند و خواهان همکاری روسیه و سایر اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای برای مقابله با دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی در افغانستان و در منطقه گردید.