رییس اجراییه در دیدار با هيأت عالي رتبه‌ی کانگرس: آینده انتخابات و دموکراسی در افغانستان به انتخابات ۲۰۱۹ وابسته است

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان شام روز یکشنبه (۳ قوس ۱۳۹۸) در دفتر کارش در قصر سپیدار با هیأت عالی رتبه کانگرس ایالات متحده امریکا به ریاست سناتور جانی ارنست با حضورداشت سناتور کرستین گیلبرند،‌سناتور شیلی مورکاپیتو، مایک ترنر، جان کورتس و جیسن سمیت نمایندگان مجلس، آقای جان بس سفیر ایالات متحده امریکا برای افغانستان و معاون نیروهای حمایت قاطع ملاقات کرد.

در این دیدار، درباره سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکرات صلح، همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریزم و هراس‌افگنی و روابط دوجانبه افغانستان و ایالات متحده امریکا بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

نخست، رییس اجراییه تشریف‌آوری هیأت عالی‌رتبه کانگرس ایالات متحده امریکا را به افغانستان خیر مقدم گفت و از کمک‌ها و قربانی‌های این کشور برای افغانستان در مبارزه با دهشت‌افگنی و بازسازی کشور تشکر و قدردانی کرد. رییس اجراییه همچنان از حمایت‌های همه‌جانبه و فراحزبی کانگرس ایالات متحده از افغانستان سپاس‌گزاری کرد.

سناتور جانی ارنست در صحبت‌های خود از استقبال گرم حکومت افغانستان قدردانی کرد و از تحولات مثبت در کشور در سالیان پسین ابراز خرسندی کرد. وی همچنان از قربانی‌های قوای مسلح امریکا و قوای مسلح افغانستان در مبارزه با دهشت‌افگنی قدردانی کرد.

رییس اجراییه با ارایه تصویر روشنی از وضعیت در افغانستان صلح را از اولویت‌های مردم افغانستان خواند و از تلاش‌های ایالات متحده‌ی امریکا و متحدان افغانستان برای دست‌یافتن به صلح استقبال کرد. رییس اجراییه تاکید نمود که تمام جریان‌ها در افغانستان آماده‌اند از صلح و تلاش‌ها برای صلح استقبال نمایند. رییس اجراییه همچنان ابراز امیدواری نمود که اقدامات اخیر بتواند راه را برای مذاکره مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان هموار سازد.

دوکتور عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات طبق قانون و به اساس آرای پاک مردم افغانستان از سوی نهادهای مسوول اعلان گردد. رییس اجراییه در صحبت‌های خود تاکید نمود که از تقلب در انتخابات‌های افغانستان از سوی آنانی‌که از تقلب سود برده‌اند و سود می‌برند به صورت نظام‌مند استفاده می‌گردد و این وضع دیگر برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که در انتخابات ۲۰۱۹ سرنوشت و آینده دموکراسی و انتخابات در افغانستان مطرح است.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که مبارزه با دهشت‌افگنی در افغانستان به همکاری نیروهای بین‌المللی ادامه دارد و داعش در این اواخر در شرق افغانستان متحمل شکست سنگین گردیده است.

رییس اجراییه نقش کشورهای منطقه را در برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان مهم دانست و تاکید نمود که باید در هر طرح و تلاش برای دست‌يافتن به صلح اجماع منطقه‌یی در نظر گرفته شود.