پیام ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان

سپیدار- کابل: مبارزه با پدیده شوم خشونت، تبعیض و بی‌عدالتی علیه زنان و تأمین عدالت و حقوق‌ زنان نیازمند یافتن درک مشترک از این موضوع است تا کارکردهای پایه‌دار، فراگیر و سراسری صورت بگیرد.

در تمام جوامع بشری نقش و تاثیرگذاری زنان در حکومتداری، توسعه، امنیت و نهادینه‌شدن ارزش‌های دموکراتیک قابل توجه و تاثیرگذار بوده، اما متأسفانه علی‌رغم همۀ فرصت‌ها و دست‌آوردهای ارزشمندی که در همۀ عرصه‌ها به خصوص در عرصۀ مسایل زنان به‌دست آمده است؛ ولی از سوی دیگر خشونت‌ها نیز اوج گرفته و این می‌تواند زنده‌گی زنان را متأثر بسازد. زنان کشور هنوزهم با محدودیت، محرومیت، تبعیض، خشونت و شکنجه‌های زیاد روبه‌رو است.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان تأمین حقوق اساسی شهروندان و حفظ ارزش‌های حقوق بشری به ویژه مبارزه برای محو خشونت علیه زنان را از اولویت‌های کاری خود می‌داند و در این زمینه از تمام توان، امکانات و ابزارهای ممکن استفاده می‌کند.

اکنون در حالی این روز را گرامی می‌داریم که در سال‌های اخیر فرصت‌های بسیار خوبی برای زنانِ افغانستان، مساعد گردیده و آن‌ها در سایۀ حمایتِ جامعۀ جهانی و ‌برنامه‌های حکومت و نهادهای مدنی فعال در این عرصه، این مجال را یافته‌اند که خود را به اثبات برسانند و پله‌های پیشرفت و ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند.

تعهد ما برای ایجاد محیطِ امن، با فرصت‌هایِ برابر برای زنان، حمایت از تلاش‌های زنان برای به‌دست‌آوردن حقوق انسانی ‌آنان، بلند بردنِ سطح آگاهی عمومی و ایجاد ضمانت‌های محکمِ قانونی در این زمینه به صورتِ جدی ادامه دارد.

ما از حقوق و آزادی‌های زنان که در قانون اساسی کشور تسجیل گردیده و ثمره‌ی سالیان مبارزه و تلاش مشترک شهروندان این سرزمین به شمار می‌رود، دفاع و حمایت می‌نماییم و از نقش و حضور معنادار و پویای زنان در روندهای کلان ملی از جمله در انتخابات و مذاکرات صلح حمایت و پشتیبانی می‌نماییم.

زنان افغانستان حق دارند تا در رابطه با سرنوشت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شان تصمیم گیرنده و تاثیرگزار باشند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان با در نظرداشتِ استعدادهای غیرقابل انکار زنان، یک بار دیگر برای برچیدن تبعیض و خشونت علیه زن، تجدید پیمان می‌نماید و اطمینان می‌دهد که به تلاش‌های خود در این راستا ادامه خواهد داد.

از آغاز کار حکومت وحدت ملی گسترش حضور زنان در نهاد¬های دولتی در سطح رهبری و بدنه¬های اجرایی دولت از اولویت¬های کاری ما بوده و در پنج سال گذشته در این راستا تلاش¬های فراوان صورت گرفته، تا برای کسب رضایت تمام زنان کشور می-باید کارهای ذیل انجام پذیرد:

اصلاح قوانین و اسناد تقنینی تبعیض‌آمیز علیه زنان و از میان برداشتن روحیه مردسالاري در نهاد¬های عدلی و قضایی کشور؛

رسیده¬گی جدی به وضعیت زنده‌گی زنان روستایی و خانواده-های بیجاشده در اثر جنگ، فقر و رویدادهای طبیعی در کشور؛

رسیده‌گی به خانواده¬های شهدا به¬ویژه زنانِ دارای معلولیت، در صدر وظایف نهادهای مسؤول قرار داشته باشد؛

تحت پیگرد قراردادن افرادی‌که با برداشت از مقررات و آموزه های اسلامی مانع آموزش و کار زنان می‌گردند و زن ستیزی را تبلیغ و ترویج می‌کنند.

به منظور به‌دست‌آوردن اهداف فوق، نقش علما، نهادهای تحصیلی و آموزشی، رسانه‌ها، سازمان‌های حقوق بشری، نهادهای مدنی و مدافع حقوق زن برای روشنگری تعیین‌کننده می‌باشد.

در اخیر، یکبار دیگر تعهد می‌کنم که برای تأمین عدالت اجتماعی و جایگاه واقعی زنان در اجتماع، مبارزه با هر نوع خشونت و تبعیض علیه زنان اقدامات لازم را انجام داده و یاد زنان پیش‌کسوت، مبارز، عدالت‌خواه جهان و کشورمان را گرامی می‌داریم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان