اعلامیه ریاست اجراییه در پیوند به روز جهانی معلولان

سپیدار – کابل: سوم دسمبر مطابق (12 قوس) از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گزاری شده است. از این روز به عنوان فرصت مناسب برای قدردانی از دست‌آوردهای افراد دارای معلولیت و تلاش در زمینۀ بهبود شرایط آنان یاد می‌شود.

متأسفانه به دلیل جنگ و بحران 40 ساله، شمار افراد دارای معلولیت در افغانستان در مقایسه با کشورهای دیگر بیشتر است. بر بربنیاد آمارهای تخمینی، حدود 800 هزار تن در کشور متأسفانه از معلولیت‌های مختلف رنج می‌برند. اما معلولیت ناتوانی نیست و افراد دارای معلولیت، توانسته‌اند نقش خویش را در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی ایفا کنند.

معلولان در کشور با بروز استعدادهای فوق‌العاده خود در عرصه‌های مختلف، به ناملایمات و مشکلات موجود نه گفته‌ و ناتوانی را پس زده‌اند، امروز با افتخار می‌شود از افتخار آفرینی این گروه در عرصه‌های تحصیلی، فرهنگی، ورزشی و هنری یاد کرد.

در این شکی نیست که به خاطر شرایط نامساعد سیاسی و امنیتی در کشور، معلولان هنوز در محرومیت‌های متعدد به سر می‌برند و هنوز حقوق کامل آنان اعاده نشده است، اما تلاش‌ها برای بهبود شرایط عموم و مخصوصاً برای افراد دارای معلولیت در جریان است و ما همچنان خود را به خاطر فراهم‌سازی زمینه‌های تحصیلی و رفاهی متعهد می‌دانیم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان