رییس اجراییه: با متخلفان آلوده‌گی هوا برخورد قانونی صورت می‌گیرد

جلسۀ کمیتۀ عالی مبارزه با آلوده‌گی هوا، امروز یکشنبه (8 جدی) به رهبری دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در قصر سپیدار برگزار شد.

 

معاون ادارۀ ملی محیط زیست در این نشست گفت: استفاده از ذغال سنگ و تیل‌ بی‌کیفیت، مهم‌ترین عوامل آلوده‌گی هوای کابل است. این اداره در همکاری با وزارت‌خانه‌های کشور، طرح جلوگیری عوامل آلوده‌کنندۀ هوا را به صورت جدی روی‌دست گرفته است.

 

معاون ادارۀ ملی محیط زیست می‌گوید که اخیراً به مرکزهای تجارتی و شهرک‌های رهایشی ابلاغیه داده است که هرچه زودتر فلترهای تصفیۀ هوا را نصب نمایند تا از آلوده‌گی بیشتر جلوگیری صورت بگیرد. وی افزود که پس از این، با متخلفان برخورد جدی خواهد شد. اگر هتل‌ها، شهرک‌ها و مرکزهای تجارتی استفاده از ذغال سنگ را ادامه دهند، جریمه می‌شود.

 

ادارۀ ملی محیط زیست خبر داد که ادارۀ نفت و گاز، گاز مایع را به قیمت ارزان به بازار عرضه می‌کند تا مردم بخشی از نیازمندی‌های شان را با آن رفع کنند.

 

این اداره همچنان قرار است در جریان این هفته طرح توزیع ماسک و آگاهی‌دهی از ضررهای آلوده‌گی هوا را نیز در نقاط مختلف شهر کابل راه‌اندازی نماید.

 

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که آلوده‌گی هوا زنده‌گی مردم کابل را با خطر مواجه ساخته و باید در مقابل کسانی‌که حیات مردم را تهدید می‌کنند، برخورد جدی صورت گیرد.

 

رییس اجراییه کشور بر هماهنگی لازم میان اداره‌های دولتی تأکید کرد و به ادارۀ محیط زیست هدایت داد تا اقدامات عملی را سرعت بخشد.

 

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور از ادارۀ ملی محیط زیست خواست که به خاطر فراهم‌آوری فلترهای تصفیه هوای کابل، هرچه زودتر دست به کار شود و باید تا چند روز دیگر تأثیرات مثبت به‌میان آید.

 

.................................................