رییس اجراییه در مراسم گرامی‌داشت از شهادت عبدالمطلب‌ بیک: عبدالمطلب‌ بیک یک مجاهد برجسته، شخصیت بنام و یک دوست وفادار و با هدف بود

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (جمعه، ۶ جدی) در مراسم گرامی‌داشت از هشتمین سال‌یاد شهادت عبدالمطلب بیک نماینده پیشین مردم در مجلس، گفت: عبدالمطلب بیک، یک مجاهد نامدار، شخصیت مردم دوست و وطن‌پرست و یک رفیق وفادار و با هدف بود که روابط نیک و دوستانه با همه داشت.

رییس اجراییه با فرستادن درود بر روان شهدای بنام و گم‌نام کشور، افزود: از ۳۳ سال پیش با مطلب‌ بیک شناخت داشتم. باری در جلسۀ مشترک با قهرمان ملی کشور، مطلب بیگ دیدگاهی ارایه کرد که سبب جلب توجه و ستایش آمر صاحب شهید قرار گرفت.

در زمان مقاومت که روزهای دشواری بود، طالبان ۱۷ مرتبه بالای تالقان حمله کردند. با آمر صاحب شهید نزدیک به یک و نیم ماه در سنگر عبدالمطلب بیک بودیم. سنگر ایشان یکی از سنگرهای مطمین برای مقاومت‌گران بود.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود: در این روزها حرف‌ زیاد است. اگر سَرِ حرف باز شد، قصه خراب می‌شود و یگان نفر دیگر تور می‌خورد. اما یک نقطه قابل ذکر است؛ وقت متین بیک خان از تحصیلات برگشته بود، بیک صاحب مرحوم بسیار خرسند شد، در کارته پروان در خانه ما بود، قصۀ نوع نظام سیاسی پیش آمد. من از متین خان پرسیدم؛ کدام نوع نظام برای افغانستان خوب است؟ نوع نظام مطلوب و مورد نظر شان را گفت و توضیحیِ هم داد. حالا به خاطری که کار شان خراب نشود، بیشتر نمی‌گویم.

شهادت این مجاهد نیک‌نام را به خانواده بیک صاحب و مردم افغانستان تسلیت گفته، یاد و خاطر تمام شهدای کشور را گرامی می‌داریم.

امروز شش جدی مصادف به یک مناسبت تاریخی دیگر در سطح افغانستان و جهان است. روزی تجاوز قشون سرخ به افغانستان و گذار به یک مرحله‌ی جهاد و پیروزی، تجاوز که سبب شد صدها هزار نفر شهید و صدها هزار تن دیگر آواره و معلول شوند. یک ملت در خوت تپید. اما جهاد مردم ما به پروزی رسید. پیروزی که تأثیر آن در سطح منطقه و جهان بود. یک ابرقدرت بزرگ شکست خورد و ملت‌های زیادی به آزادی رسیدند.

جهاد و ارزش‌های جهاد و پاسداری از آن مربوط به یک قوم، یک حزب و یک جریان نیست. بلکه مربوط به همۀ مردم افغانستان است و پاسداری از آن مسؤولیت همه‌ی مان. یک تعداد با جهاد و ارزش‌های جهاد کینه دارند و آن را نفی می‌کنند. این اشتباه بزرگ است که باید متوجه آن باشند.

رییس اجراییه در بخش از سخنرانی‌اش از جانفشانی نیروهای امنیتی کشور تقدیر کرد و گفت: آنها از عزت و حیثیت این خاک و مردم دفاع می‌کنند. در تأمین امین در سراسر کشور و در مقابله با دشمان در سنگر قرار دارند.

رییس اجراییه گفت که صلح آرزوی همۀ مردم افغانستان است. صلح که در آن عزت و آبروی همه باشد. کوشش‌های در این راستا در جریان است. هیچ کسی اجازه ندارد یک لحظه برای تحقق صلح غفلت کند، بل ما خود برای تأمین صلح فرصت ایجاد کنیم. ادامه‌ی جنگ فرصت‌های زیادی را از مردم ما می‌گیرد. هر روز مردم ما قربانی می‌دهند، در عین حال پیام واضح این است که از راه جنگ هیچ گروهی بر ملت ما پیروز شده نمی‌توانند. راه رسیدن به صلح گفتگو است. در گفتگوهای صلح حکومت و همۀ مردم افغانستان سهیم خواهند بود.