اعلامیه ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به سالروز تجاوز قشون اشغالگر سرخ به کشور

سپیدار- کابل: ششم جدی مصادف است با سالروز تجاوز قشون سرخ شوروی سابق به افغانستان و سرآغاز جهاد علیه تجاوز و جنگ‌های خونین در تاریخ معاصر کشور.

 

چهل سال قبل از امروز، نیروهای اشغالگر شوروی سابق با تجاوز به کشور، خلاف تمام موازین بین‌المللی و انسانی افغانستان را اشغال کردند و حکومت دست‌نشانده‌ي خویش را بر مردم آزاده‌ی ما تحمیل کردند.

 

هجوم نیروهای شوروی سابق به افغانستان و حمله بر دین و مقدسات کشور باعث قیام و جهاد سراسری مردم قهرمان و سلحشور ما گردید. مردم افغانستان با دست‌خالی اما با ایمان و توکل به خداوند یکی از ماندگارترین قیام‌ها و مقاومت‌های آزادی‌خواهانه و مبارزه علیه اشغال را در تاریخ معاصر رقم زدند.

 

مردم در این راه قربانی‌های فراوانی تقدیم کردند و متحمل خسارات فراوان گردیدند. صدها هزار به شهادت رسیدند، هزاران تن معلول گردیدند و ملیون‌ها انسان مجبور به هجرت شدند. اما به رغم این همه قربانی‌های بی‌شما تسلیم زور و اشغال نشده و تا رسیدن به قله‌های پیروزی به مبارزه‌ی خویش ادامه دادند.

 

شش جدی در تاریخ سیاسی کشور یک روز سیاه و نامیمون به شمار می‌رود و سرآغاز جنگ‌های چهل ساله در کشور است. متاسفانه با گذشت سالیانی از این تجاوز هنوز جنگ و درگیری‌ در کشور ادامه دارد و از مردم ما قربانی می‌گیرد.

 

ما در حالی‌که به این مناسبت از جهاد و مقاومت مردم افغانستان تجلیل می‌نماییم، تجاوز قوای اشغالگر شوروی را محکوم می‌کنیم و به روح شهدای گلگون کفن کشور در مراحل مختلف مبارزه برای آزادی و عدالت دردو می‌فرستیم، از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح با عزت و دایمی در کشور حمایت می‌نماییم.

 

ما به مردم خویش اطمینان می‌دهیم که در راه پاس‌داشت و حفظ ارزش‌های جهاد، خدمت به خانواده شهداء و دستاوردهای سالیان پسین از هیچ‌نوع تلاش دریغ نمی‌کنیم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان