اعلامیه ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به سالروز شهادت استاد عبدالقادر ذبیح الله شهید

سپیدار – کابل: 23 قوس برابر است به سالروز شهادت یکی از فرزندان دلیر و سلحشور جهاد افغانستان، استاد عبدالقادر ذبیح الله که عمر گران‌مایه خویش را در راه کسب علم و مبارزه برای آزادی، عدالت‌خواهی و برابری وقف نمود.

 

استاد عبدالقادر ذبیح الله، مردی با درایت، فروتن، با تدبیر و تعلیم یافتۀ مدرسۀ اسدیۀ بلخ بود که با عزت و افتخار زیست و درپی تلاش‌های مکرر آزادی‌خواهی، جان شیرین خویش را قربانی نمود.

 

فرزند فرزانه بلخ، در ایام جهاد از یاران و همسنگران فرماندۀ نستوه شهید احمدشاه مسعود بود و از بهر شایسته‌گی و درایت بلندی که داشت، در اوان جوانی رهبری یک جمع عظیمی از جوانان مبارز بلخ را بر عهده گرفت و در مدت کوتاه جبهات بلخ بامی را نظم، انسجام و روحیۀ فوق‌العاده بخشید.

 

استاد ذبیح الله شهید که هنوز در اوان جوانی نام نیک و جایگاه برازندۀ نزد مردم افغانستان کسب نموده بود، در 23 قوس سال 1368 در یک کمین بزدلانه دشمن به شهادت رسید.

 

مبرهن است که دشمن در مبارزات آزادی‌خواهانه، رهبران و فرماندهان برجستۀ کاریزما را هدف قرار می‌دهند و تاب دیدن برازندگی استاد ذبیح الله را نداشت.

 

از این طریق، سالروز شهادت این مرد عیار و دلاور را به خانواده گرامی و دوستانش تسلیت عرض می‌داریم و راه وی را پررهرو و سبز می‌خواهیم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان