رییس اجراییه: رسانه‌های دولتی باید ملی باشند

جلسۀ کمیتۀ فرهنگ و هنر شورای وزیران امروز چهارشنبه (25 جدی) به ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.

در شروع، اعضای جلسه نقش فرهنگ را در جوامع انسانی با اهمیت شمرده تأکید کردند که افراط‌گرایی و باورهای تندروانه ابعاد فرهنگی دارد، پس باید روی جنبه‌های فرهنگی کار جدی صورت گیرد تا فرهنگ تساهل و مدارا جای رفتارهای خشن و تندروانه را بگیرد.

 

در این جلسه طرح ابتدایی پالیسی فرهنگی به بحث گرفته شد. پس از بحث و نظر، پیشنهادهای اعضای جلسه اخذ گردید تا در نهایی‌سازی این طرح گنجانیده شود.

 

در ادامه وزارت اطلاعات و فرهنگ، از وضعیت فعلی منار جام و برنامه‌هایی که در سال مالی جاری برای حفاظت از این منار روی دست گرفته شده است، گزارش داد.

 

سپس طرح تغییر در محتوا، شکل، تیراژ و ساحۀ پوشش وسیع چهار روزنامۀ دولتی انیس، هیواد، کابل تایمز و اصلاح، مطرح شد. معین وزارت فرهنگ گفت که در سال‌های گذشته بارها این طرح را به حکومت پیش‌کش کردیم، اما به دلیل کمبود بودجه مالی عملی نشد.

 

رییس اجراییه کار برای بهبود روزنامه‌ها را ضرورت جدی دانسته تأکید کرد: سیمینار دو روزه‌یی در ریاست اجراییه برگزار شود، از افراد مجرب و صاحب‌نظر دعوت گردد تا نظریات و پیشنهادهای‌شان را مطرح کنند.

 

دوکتور عبدالله عبدالله تأکید کرد که باید رسانه‌های دولتی ملی باشند نه حکومتی. در تغییرات جدید روزنامه‌ها اگر روزنامۀ حکومتی می‌سازید، من طرفدار آن نیستم و اگر روزنامۀ ملی می‌سازید که دولت آن را حمایت کند، طرفدار هستم و از آن حمایت می‌کنم.

 

رییس اجراییه تأکید کرد که باید روزنامه‌ها ظرفیت و قابلیت را پیدا کنند که از طریق گرفتن پیام‌های تجاری به خودکفایی برسند.