جلسه شورای وزیران برگزار گردید

جلسه شورای وزیران امروز (دوشنبه، 14 دلو) تحت ریاست جلالتمآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در قصر سپیدار برگزار شد.

شورای وزیران در این هفته، بر مسائل امنیتی، طرح ملی نهال شانی، طرح کاهش ازدحام ترافیکی در کابل، بررسی وضعیت اداره نفت و گاز، توزیع نمرات زمین و آپارتمان‌های رهایشی برای ورثۀ شهدای ماین پاکی، تقویت مراکز تداوی معتادان متمرکز بود.

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور در صحبت‌های مقدماتی‌اش گفت که صلح با عزت، آرزوی دیرینۀ مردم افغانستان بوده و در این راستا از هر گام عملی حمایت می‌کنیم. تطبیق طرح کاهش خشونت پیش از گفتگوها اقدام مثبت است.

رییس اجراییه کشور ضمن اشاره به سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد به کابل تاکید کرد که برای شروع مذاکره پیش‌شرط نداریم؛ ولی به این معنا نیست که در جریان مذاکره پیش‌شرط نداشته باشیم. پیش‌شرط‌ها در جریان مذاکره از سوی نماینده‌گان اکثریت مردم افغانستان مطرح خواهند شد.

دوکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد که هرگونه پیش‌شرط قبل از مذاکره، تعلل را نسبت به صلح نشان می‌دهد.

 

رییس اجراییه کشور از کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی خواست که در تصامیم و فیصله‌ها، مطابق قانون و طرزالعمل‌های کمیسیون عمل کند. دوکتور عبدالله عبدالله گفت که حکومت وحدت ملی تا اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری که مورد قبول مردم افغانستان باشد، ادامه دارد.

رییس اجراییه کشور در ارتباط به اعتراضات باشنده‌گان ولایت غور گفت که اعتراضات آنان برحق، مشروع و قانونی است. شرایط امنیتی و بشری ولایت غور ایجاب اقدامات عملی را می‌نماید. تلاش می‌شود که مطابق گزارش هیأت گام‌هایی برداشته شود.

دوکتور عبدالله عبدالله، سنگسار یک خانم در ولایت غور را تکان دهنده خواند و گفت که نهادهای امنیتی و قضایی این مسأله را به طور جدی پیگیری می‌کنند.

سپس، وزارت‌های داخله و دفاع ملی در باره تحولات اخیر امنیتی در کشور گزارش دادند. طبق گزارش‌ها، در روزهای اخیر 20 عملیات مشترک، 17 عملیات کماندو و 63 حمله هوایی بالای مواضع دشمن صورت گرفته است. تلفات دشمن به 256 تن می‌رسد.

وزارت دفاع از آماده‌گی‌‌های امنیتی در فصل بهار خبر داد. وزارت امور داخله گفت که کار روی طرح چتر امنیتی کابل به همکاری مردم محل جریان دارد.

وزارت امور داخله در باره جمع‌آوری معتادان، تأمین امنیت و تقویت مراکز درمانی آنها و کمبود پرسونل گزارش داد. براساس آن، امسال تعداد 1230 تن، آموزش‌های لازم را فرا گرفتند و در مراکز تداوی جذب شدند. فعلا دو مرکز تداوی در کابل فعالیت دارند. وزارت امور داخله درخواست ایجاد چهار مرکز دیگر را با ظرفیت بیشتر در کابل مطرح کرد.

شورای وزیران فیصله کرد که جلسۀ کمیسیون مبارزه با مواد مخدر در هفته پیش‌رو برگزار شود. همچنان، وزارت‌های داخله، صحت عامه، مالیه و کار و امور اجتماعی مشتركا روی چگونگی ایجاد مراکز تداوی معتادان و بهبود وضعیت آنان کار نمایند.

وزارت اقتصاد گزارش کمیسیون موظف پیرامون چاپ، انتقال و توزیع کتاب‌های معارف را به جلسه ارایه کرد. نتایج بررسی‌های کمیسیون نشان میدهد که پروسه تدارکاتی قراردادها، سبب تأخیر در کارها شده است.

اداره توسعه ایالات متحده امریکا در افغانستان تعهد کرده است که هزینۀ 37 میلیون جلد کتاب معارف را می‌پردازد. وزرات معارف اعلام کرد که برای چاپ کتاب‌های اسلامی بودجه لازم دارد. وزارت مالیه وعده سپرد که در صورت حل مشکلات قبلی مبلغ 400 میلیون افغانی دیگر را به وزارت معارف تخصيص می‌دهد.

 

شورای وزیران بر تسریع قراردادهای چاپ، انتقال و توزیع کتاب‌های معارف تاکید ورزید.

وزارت شهرسازی و اراضی گفت که طبق فیصله شورای وزیران، آمادگی لازم برای توزیع زمین و آپارتمان‌های رهایشی به ورثه شهدای ماین پاکی گرفته شده است. این وزارت 15 آپارتمان در بلاک دوم تهیه مسکن و 5700 نمره زمین در شهرک پیروزی روی دست دارد؛ اما برای توزیع آن باید طرزالعمل ساخته شود.

رییس اجراییه کشور به دارالانشای شورای وزیران هدایت داد که در هماهنگی با وزارت شهرسازی و اراضی مسأله توزیع زمین به ورثه شهدای ماین پاکی را پیگیری نماید.

 

شهرداری کابل طرح کاهش ازدحام ترافیکی را به جلسه مطرح ساخت. در این طرح، عوامل ازدحام ترافیکی، چالش‌ها و راهکارها مشخص شده است.

رییس اجراییه کشور به وزارت‌های داخله، ترانسپورت و شهرداری کابل وظیفه سپرد که روی یک طرح عملی و ایجاد کمیسیون مشترک و دوام‌دار در زمینۀ حل مشکلات ترانسپورت شهری و زیربناها کار نمایند.

اداره ملی محیط زیست جزئیات طرح ملی نهال شانی را در سال جدید ارایه کرد. رییس اجراییه کشور گفت که نباید کمپین نهال شانی به چند روز محدود شود. باید کار دوام‌دار برای حفظ و مراقبت از نهال‌ها صورت گیرد.

 

اداره مستقل ارگان های محل درباره پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در ولایت‌های پنجشیر و جوزجان گزارش داد. پلان امسال هردو ولایت در 9 سکتور تنظیم شده بود که طبق آن در ولایت پنجشیر از 72 فعالیت، 22 مورد آن و در ولایت جوزجان از 80 فعالیت 27 مورد آن تکمیل یا در مرحله اجرا قرار دارند.

در اخیر، اداره تنظیم نفت و گاز در باره وضعیت این اداره و مشکلات پیش‌رو به جلسه شورای وزیران گزارش ارایه کرد و گفت که اداره نفت و گاز تازه تأسیس است و تا حالا تعمیر مناسب، بودجه لازم و تشکیلات کافی ندارد.

شورای وزیران فیصله کرد که وزارت های معادن، مالیه، اقتصاد و اداره امور ریاست جمهوری، کمیسیون اصلاحات اداری و دارالانشای شورای وزیران تشکیل جلسه دهند و به مشکلات اداره تنظیم نفت و گاز رسیده‌گی نمایند.