اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به سالروز درگذشت حضرت صبغت‌الله مجددی، نخستین رییس دولت اسلامی و رهبر حزب نجات ملی افغانستان

سپیدار- کابل: 23 دلو مصادف است به سالروز درگذشت پروفیسور حضرت صبغت الله مجددی، شخصیت مطرح جهادی، نخستین رئیس دولت اسلامی و رهبر حزب نجات ملی مردم افغانستان.

پروفیسور حضرت صبغت الله مجددی از اواخر دهه شصت خورشیدی، با ایجاد حزب نجات ملی مردم افغانستان، علیه حزب دموکراتیک خلق- طرفدار شوروی سابق، به مبارزات سیاسی آغاز کرد.

وی همگام با دیگر شخصیت‌های جهادی، نقش ارزنده‌ای در شکست نیروهای شوروی ایفا کرد.

پروفیسور مجددی به مبارزات سیاسی‌اش تا شکست رژیم طالبان ادامه داد و در نشست «بن»، در اجماع‌ سیاسی و توافق‌ طرف‌های دخیل نقش فعال و تاثیرگذار ایفا نمود. او همچنین رسالت‌های مختلفی چون ریاست لویه جرگه تصویب قانون اساسی، ریاست مجلس سنای افغانستان و ریاست کمیسیون تحکیم صلح کار را با حسن نیت، صداقت و ایمان‌داری کامل به انجام رسانید.

سرانجام وی در 23 دلو سال 1397 دار فانی را وداع گفت و به ابدیت پیوست. بدین‌وسیله، اولین سالروز درگذشت این شخصیت بهنام کشور را به بستگانش و مردم افغانستان تسلیت عرض نموده و مرگ وی را ضایعۀ جبران ناپذیر در مبارزات سیاسی کشور می‌دانیم.

پروفیسور حضرت صبغت الله مجددی، شخصیت خیرخواه، نیکو‌سرشت و عالم فروتن و متواضع بود که در زمینۀ تأمین عدالت اجتماعی و تحکیم وحدت ملی کار و تلاش کرد. امیدواریم نسل جدید از کارنامۀ درخشان وی بیاموزند و صلابت شخصیتی و سیاسی‌ وی را سرمشق مبارزات خویش قرار دهند.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان