پیام جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت روز جهانی مهاجرت

بسم الله الرحمان الرحیم

امروز مصادف است با روزجهانی مهاجرت و یادکرد از رنج ودرد دهها ملیون انسانی که به صورت پناهنده در جهان آواره وبی خانمان گردیده اند. مهاجرت پدیده ای است که همزاد انسان است و ریشه درعمیق در تاریخ دارد. جا به جایی انسانها به علل مختلف ، رویداد های طبیعی، جنگ ها، خشکسالی ها و تنگنا های دیگر همواره در طول تاریخ صورت گرفته و علی رغم دشواری ها ُ تلخی ها و مصایب آن، تاثیرات مثبت نیز در پی داشته که از جمله آشنایی مهاجرین با فرهنگها، جغرافیا، باورها و سنت های اجتماعی و فرهنگی اقوام و ملت های دیگر و باز شدن افق دید و نگاه مهاجران ، تغییر دید ونگاهشان نسبت به انسان وجهان وزندگی را می توان نام برد.

متاسفانه حوادث و رویداد های سنگین سال های اخیر به افزایش شماربیشتر مهاجران در جهان افزوده و ده ها میلیون انسان بی پناه و مصیبت زده را از خانه و کاشانه شان بیرون رانده و آواره ملک های بیگانه ساخته است.

مهاجرت امروز به یک پدیده درد آور، به یک واقعه تاثر انگیز ورج آور در جهان تبدیل شده و جهان ما را با معضل پیچیده وتهدید کننده ای روبرو ساخته است.

کشور ما افغانستان با داشتن در حدود هفت میلیون مهاجر، طولانی ترین مهاجرت در دنیا را داشته و دوام جنگ و خشونت و مشکلات عدیده ی دیگر، امکان بازگشت مهاجرین و سهمگیری شان در بازسازی کشور را با چالش های جدی مواجه ساخته است.

مهاجرین افغان در کشور های همسایه و در ممالک منطقه و بیرون از منطقه، سرمایه بزرگ انسانی و فکری افغانستان به شمار میروند، طی بیش از سی سال گذشته، مهاجرین در کشور های دیگر اندوخته های فراوان فکری، علمی و مهارت های گوناگون بدست آورده اند که در صورت مساعد شدن زمینه بازگشت شان به کشور، همه ی ملت ودولت از این سرمایه ها مستفید خواهند شد.

من از وزیر محترم مهاجرین جناب سیدحسین عالمی بلخی بخاطر تلاش ها و ابتکارات فشرده ای که در این راستا طی مدت کوتاه حضوردر وزارت داشته اند و نیز از همکاران بین المللی و کشور های همسایه به خاطر توجه مسولانه به این معضل اجتماعی وانسانی عمیقا سپاسگزاری میکنم و امیدوارم که با مساعد شدن شرایط در داخل کشور، زمینه بازگشت داوطلبانه و تدریجی مهاجرین بویژه سرمایه های فکری و علمی آنها در کشور فراهم گردد.

حکومت وحدت ملی در قبال تک تک هموطنان و شهروندان عزیز خود احساس مسولیت می کند و مسله مهاجرین را بعنوان یک اولویت اساسی در دستور کار دولت و برنامه های اجرایی حکومت قرار داده و در جهت رسیدگی به آن از همه تلاش ها و کوشش ها فروگزار نخواهد کرد.

امیدوارم که برگزاری مراسم روز جهانی مهاجرت به یاقتن راه حل های واقع بینانه تر و طرح ها و ابتکارات بیشتر در زمینه حل بنیادی معضل پناه گزینی و مهاجرت در افغانستان کمک نماید. از مسولان و نهاد های ذیربط در این خصوص اظهار سپاس و امتنان میکنم.

با احترام

داکتر عبدالله عبدالله

رییس اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان

۳۰/۳/۱۳۹۴