کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان- نشست جانبی همکاری اقتصادی منطقه ای

4 اکتبر 2016

به نام خداوند بخشنده و مهربان

جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

جلالتمآبان، نمایندگان محترم، خانم ها و آقایان

شما از همکاری و یکپارچگی اقتصادی در نشست منطقه ای به این نتیجه رسیده اید که این نشست یک رویداد مهم در زمان مناسب با چشم انداز و رویکرد مناسب برای همکاری های اقتصادی منطقه محسوب می شود.

فرصت را غنیمت می دانم تا از مشارکت همه همکاران در نشست امروز تشکری کنم و مراتب سپاس و امتنان خود را از حضور و کمک های ارزشمند شما ابراز نمایم.

خانم ها و آقایان!

رؤیای ما داشتن افغانستان صلح آمیز، مرفه، دوست داشتنی و همکار با همسایگان ، منطقه و جهان است. اما، این رؤیا بدون همکاری و انسجام تلاش های ما نمی تواند به حقیقت بپیوندد. به همین دلیل است که همکاری های منطقه ای در مرکز توجه "چارچوب صلح وانکشاف" ما به عنوان یکی از محرک های اصلی رشد قرار دارد که در این کنفرانس به همکاران انکشافی مان ارائه خواهد شد.

زمان به اثبات رسانده و بار دیگر اثبات می کند که، موقعیت ژئواستراتژیک افغانستان نقش مهمی در اتصال مرکز جنوب آسیا به قفقاز و اروپا داشته و دارد و به ما فرصت می دهد تا یکپارچگی اقتصادی را بالا برده، رشد اقتصادی را افزایش داده و ایجاد شغل نماییم و در جغرافیای عمدتآ محصور در خشکی مان فقر را کاهش دهیم. در واقع، ما در مورد اتصال منطقه ای مانند یک بازی برد- برد برای افغانستان و منطقه فکر می کنیم، و لازم است نه تنها بر منافع کوتاه مدت، بلکه بر رفاه بلند مدت تمرکز نماییم.

دوستان عزیز!

بدون شک، همکاری های منطقه ای به ما اجازه می دهد تا تجارت میان کشورهای منطقه را افزایش دهیم که به نوبه خود باعث بهبود رشد اقتصادی از طریق گسترش بازار کالا و خدمات می شود. باید رقابت میان صنایع را افزایش دهیم، تنوع محصولات را بیشتر نماییم ، قیمت ها را کاهش و کیفیت کالاها و خدمات را بالاتر ببریم.

همکاری های اقتصادی میان کشورهای منطقه باعث افزایش سرمایه گذاری های خصوصی و برون مرزی با تأثیرات فوق العاده خواهد شد و انتقال تکنولوژی و دانش در منطقه را تسهیل خواهد کرد. ما می توانیم انرژی را از آسیای مرکزی با پتانسیل های عمده صادراتی به جنوب آسیا که تقاضا بسیار زیاد است منتقل کنیم. از همه مهمتر اینکه ما معتقدیم که نتایج پروژه های منطقه ای ارتباط مستقیم با صلح و رفاه در منطقه و جهان خواهد داشت.

نمایندگان محترم!

علیرغم چالش ها، ما راه طولانی را پیموده ایم و مسئله کلیدی برای ما حفظ شتاب حرکت است.

پلت فرم های همکاری منطقه ای ما از طریق کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه در افغانستان (RECCA) و فرآیند قلب آسیا استانبول یک دید مثبت و واقع بینانه از افغانستان امن، با ثبات و مرفه ارائه می کند که با یک منطقه امن، با ثبات و مرفه یکی شده است.

با اطمینان از اینکه این حرکت ها توسط کنفرانس بروکسل حمایت می شود و با استراتژی های توافق شده از طریق SAARC، CAREC، ECO، سازمان همکاری شانگهای، UNSPECA، تراسیکا و دیگر انجمن های منطقه ای هماهنگ می شود، این حرکت ها بخش اصلی برنامه های اولویت ما را تشکیل می دهد. افغانستان در انجمن های منطقه ای موجود فعالانه حضور دارد و تلاش میکند اتصال منطقه ای را بهبود بخشد.

اکنون که افغانستان عضو سازمان تجارت جهانی شده است، دولت وحدت ملی در تلاش های خود برای بهبود سیاست های تجارتی که تجارت و حمل و نقل برون مرزی را تسهیل می کند ثابت قدم باقی می ماند. سرمایه گذاری ما در بخش زیرساخت ها ادامه خواهد یافت و ما برای انکشاف ظرفیت سازمانی چه در بخش دولتی و چه خصوصی هرگز وقت را هدر نمی دهیم.

می خواهم از این فرصت استفاده کنم و قدردانی افغانستان را از ترکمنستان برای میزبانی دور بعدی RECCA که در عشق آباد برگزار می شود، اعلان کرده و از دولت ترکیه به خاطر به عهده گرفتن سازماندهی انجمن تجاری ریکا در ماه آینده در استانبول تشکر نمایم. علاوه بر آن، می خواهم مراتب قدردانی و سپاس خود را از دولت هند برای میزبانی نشست وزرا در فرآیند قلب آسیا استانبول ، که در امریتسار(Amritsar) در4 دسامبر 2016 برگزار می شود ابراز نمایم.

به عنوان بخشی از برنامه ی ما برای حمایت از اتصال منطقه ای، پروژه های سرک سازی و خط آهن موجود را که ما را به مراکز اصلی وصل می کند را تکمیل خواهیم کرد؛ بالای شبکه بنادر خشکی سرمایه گذاری خواهیم کرد و تدارکات را تسهیل می کنیم. سرمایه گذاری در پروژه های انرژی منطقه ای مانند CASA-1000، TAPI، و خط انتقال برق TAP-500 KV را ادامه می دهیم، اقدامات چند جانبه جدید مان را برای اتصال بازارها به بنادری همچون راه لاجورد و راه چابهار را معرفی می کنیم، بر روی مکانیزم های مشترک سود آور برای تولید انرژی در منطقه کار خواهیم کرد و سرمایه گذاری در بخش شبکه های ارتباط دیجیتالی و فایبر نوری را تشویق خواهیم کرد.

خانم ها و آقایان!

همه ما می دانیم که منطقه علاوه بر تسهیل کردن تجارت، دربخش زیرساخت های کلان دارای نواقص است که عامل کلیدی برای رشد تلقی می شود و نیاز به میلیاردها دالرسرمایه گذاری دارد. بنابراین اهمیت داشتن یک پلت فرم مانند CAREC به منظور تسهیل عملی و نتیجه گرٍی پروژه های منطقه ای و بسیج منابع مالی برای تامین مالی آنها کاملا حیاتی است.

گر چه زیرساخت ها عامل ضروری برای رشد محسوب می شود اما تنها عامل نمی باشد. لازم است آنچه در توان داریم برای ایجاد نهادهای فراگیر، اصلاح و یکپارچگی بازار مالی، بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم، و توسعه بخش خصوصی پویا و رقابتی با بهره گیری کامل از یکپارچگی منطقه ای انجام دهیم.

این نشست فرصتی را برایمان فراهم کرده تا اولویت های مان را در بخش زیرساخت ها ارائه نماییم. ما مشتاقانه منتظر فرصتی برای یک گفتگوی سازنده با شما درباره این اولویت ها هستیم تا به یک نتیجه موفق آمیز دست یابیم.

متشکرم!