رییس اجراییه در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی نابينايان: پیشنهادهای افراد داری معلولیت جدی گرفته می شود

از 15 اکتبر روز بین‌‌‌المللی نابینایان تحت نام (عصای سفید) امروز 23 میزان 1398 در قصر سپیدار با حضور دکتور عبدالله عبدالله ریس اجراییه ج.ا.ا مقامات بلندپایه حکومتی، علما، اعضای جامعه مدنی، نماینده‌گان انجمن‌های معلولین و دانشجویان و دانش‌آموزان معلول، گرامی‌داشت به عمل آمد.

لعل‌الدین اریوبی، وزیر دولت در امور شهدا و معلولان، از رییس اجراییه به خاطر حمایت همیشگی‌شان از شهدا و معلولان سپاس‌گزاری کرد و دربارۀ برنامه‌های‌شان برای رسیده‌گی به وضعیت خانواده‌های شهدا و معلولان وضاحت داد.

آریوبی افزود: وزارت شهدا و معلولین با ایجاد برنامه‌های علمی و کارساز متعهد است که در راستای بهبود وضعیت افراد دارای معلولیت به ویژه نابینایان در عرصه‌های مختلف خصوصا تعلیمات و تحصیلات اقدمات لازم را روی دست گیرد.

سپس، دیوه صمد، معین وزارت صحت عامه، در مورد عوامل نابینایی و کم‌توجهی به این معضل بزرگ اشاره کرد و بر افزایش کمپاین‌های آگاهی‌دهی صحبت کرد.

بنفشه یعقوبی کمیشنر کمیسیون حقوق بشر، ضمن قدردانی و تشکر از برگزار کننده‌گان این برنامه، در مورد تاریخچه «عصای سفید» و چالش‌های افراد دارای معلولیت صحبت کرد و از کارکردهای کمسیون حقوق بشر در این زمینه سخن گفت.

در ادامه مسئول کمیته دادخواهی افراد دارای معلولیت، قطع نامه‌یی را دربارۀ خواست‌های افراد دارای معلولیت به خوانش گرفت. افراد دارای معلولیت خواهان ایجاد سهولت‌ها در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستند. حق تعلیم و تربیه، برابری فرصت‌های تعلیمی و تحصیلی و نیز دست‌رس پذیرساختن مواد درسی ویژه معلولین، تعلیمات فراگیر و خاص، راه اندازی مراکز ویژه معلولین، فراهم سازی بورسیه‌های تحصیلی داخلی و خارجی از خواست‌های عمدۀ معلولین بود.

در ادامه، دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه ج.ا.ا ضمن خوش آمدید و عرض تبریکی به مناسبت روز بین‌المللی نابینایان بیان داشت که گرامی‌داشت از این روز به معنای این است که یکبار دیگر ما را متوجه مسوولیت‌های ما در قبال این قشر مهم می‌سازد.

رییس اجراییه کشور اظهار داشت که پیشنهادها و خواسته‌های افراد دارای معلولیت را یادداشت کرده و جدی می‌گیرد.

وی ضمن تشکر و قدردانی از نهادهایی‌که در این عرصه کار کرده‌اند، تاکید کرد که علمای دین، فرهنگیان، اعضای جامعه مدنی، مکاتب و رسانه‌ها در زمینۀ دست‌یابی به حقوق نابینایان و آگاهی دهی سهم گیرند.

رییس اجراییه کشور تهعد کرد که پیشنهادات افراد دارای معلولیت به ویژه نابینایان در روزهای نزدیک در جلسۀ شورای وزیران مورد بحث قرار خواهد گرفت و به آنها رسیده‌گی خواهد شد.