بیانیۀ دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای

فدراسیون روسیه - سوچی

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيْمِ

جلالتمآب دمیتری مدودف نخست‌وزیر فدراسیون روسیه، جلالت‌مآبان نخست وزیران، روسای هیأت‌های اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای، دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگ‌ها،٬ هیأت‌های محترم،‌خانم‌ها و آقایان!

از حضورم در اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر زیبای سوچی خرسندم. از فدراسیون روسیه به خاطر مهمان‌نوازی و پذیرایی گرم از هیأت افغانستان تشکر می‌کنم.

اجازه بدهید عضویت دایمی جمهوری هند و پاکستان را به سازمان همکاری‌های شانگهای تبریک بگویم. مطمین هستم عضویت آنان ما را در فهم پیچیدگی‌ها و واقعیت‌های یک منطقه استراتیژیک در روشنایی اهداف و برنامه‌های سازمان همکاری‌های شانگ‌های کمک می‌نماید.

افغانستان باور دارد که سازمان همکاری‌های شانگهای یک نهاد مهم و موثر برای همکاری‌های مشترک و تقویت روابط همسایگی در عرصه‌های سیاسی،‌اقتصادی، فرهنگی و دیگر زمینه‌ها است. ما به بحث‌ها و طرح‌های شما اهمیت فراوان قایل هستیم. به همین دلیل می‌خواهیم دربارۀ درونما، دستاوردها و چالش‌هایی‌که با آن روبروهستیم، واضح و روشن حرف بزنیم.

با در نظرداشت جریان‌ها و تحولات در منطقۀ ما به ویژه در افغانستان و اطراف آن، امنیت عمده‌ترین نگرانی ما را تشکیل می‌دهد. ما به صلح و ثبات به عنوان پیش‌شرط اساسی توسعه دوام‌دار، همگرایی اقتصادی و رشد نگاه می‌کنیم.

هیأت‌های گران‌ارج!

اینجا آمده‌ایم تا وضعیت امنیتی و چالش‌هایی را که کشورم، محیط اطراف آن و فراتر از مرزهای ما با آن روبرو اس،٬ با شما در میان بگذاریم.

این یک واقعیت انکارناپذیر است که همه ما در معرض تهدید تروریزم و خشونت‌های سیاسی‌ قرار داریم که از جریان‌های افراطی ضد دولت تغذیه می‌گردند. تروریزم در اکثر موارد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شبکه‌های افراطی و رادیکال و مکتب‌هایی پیوند دارد که می‌خواهند صلح، نظم و توسعه سیاسی-اقتصادی را برهم زنند.

آنان از انترنت٬ قرائت‌های منحرف از دین و پناه‌گاه‌های امن برای جلب و جذب،‌مغزشویی، آموزش،‌تسلیح،‌فراهم‌کردن کمک‌های مالی و ارسال جنگ‌جویان مسلح تحت نام‌ها و عناوین مختلف استفاده می‌کنند. ما میان افراطی‌های خشونت‌گرا و گروه‌های تروریستی زیرنام‌های مختلف هیچ فرقی قایل نیستیم. آن‌هایی‌که فرق قایل‌اند، با تحمل خطر و زیان برای خود چنین می‌کنند.

اگر به شواهد نگاه نمایید درمی‌یابید که جریان‌های افراطی و تروریست را محور قاچاق موادمخدر و باورهای ایدلوژیک و استراتیژیک، به رغم اختلافات موسمی، باهم پیوند می‌دهد.

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر شود که افغانستان در خط مقدم جنگ با تمام انواع تروریزم قرار دارد و این مبارزه را با قاطعیت، مسوولیت‌پذیری و قربانی به پیش می‌برد. مردم ملکی و نیروهای نظامی ما هر روز بهای جلوگیری پیش‌رفت این تروریست‌ها را به مناطق تازه می‌پردازند.

می‌خواهیم مطمین شویم که هیچ دولت، نهادهای وابسته به دولت و یا عناصر سرکش به دلیل کوته‌نظری یا منافع شخصی از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند. سازمان همکاری‌های شانگ‌های در این زمینه باید موقف روشن اتخاذ نماید.

می‌خواهم علاوه نمایم که ما از جامعه جهانی و کشورهایی‌که برخی‌شان در این تالار نیز حضور دارند، به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان به هدف تحقق ثبات، بازسازی و رفاه، سپاس‌گزاری می‌نماییم.

این اکنون وظیفه ما است تا قاطع و متحد علیه تمام انواع دهشت‌افگنی ایستاد شویم. ناکامی و کوتاهی در این راستا نمایانگر ضعف ما است و دشمن را تقویت می‌نماید و ما را از دست یافتن به آرمان‌های مشروع مردم ما باز می‌دارد.

خانم‌ها و آقایان!

ما در عین زمان به صلح و ثبات به عنوان هدف اصلی و نهایی خود تمرکز داریم. ما طرفدار جنگ بی‌پایان نیستیم. ولی برای دست‌یافتن به این مامول نیازمند فراهم‌شدن زمینۀ مناسب برای همه طرف‌ها می‌باشیم تا وارد گفت‌وگو‌های سازنده و با معنی شوند و از این طریق به سازوکاری دست یابند که برای همه طرف‌ها و برای ملت افغانستان قابل قبول باشد.

ما به این باور هستیم که باید به تلاش‌های خود در سایۀ روندی به مالکیت و مدیریت افغان‌ها ادامه دهیم و دروازه را به روی عناصر مسلح مخالف نظام که آماده‌اند به مثابه مسلمان‌های صلح‌دوست واقعی عمل نمایند و به آغوش ملت خود برگردند و در روند بازسازی جامعه خود نقش ایفا نمایند، به عنوان یک شهروند مساوی، باز نگه ‌داریم.

ما از تلاش‌های دوستان خود که زیرچتر چندین ابتکار منطقه‌ای تلاش نموده‌اند گفتگوهای صلح آغاز گردد قدردانی می‌کنیم. مطمین هستیم که بالآخره برای دست یافتن به این هدف مقدس کامیاب می‌شویم. ولی می‌خواهم اینجا و امروز برای‌تان صریح و رک و راست بگویم که واقعیت‌ و وضعیت طور دیگری ‌است، چون همکاری و کمک به تروریست‌ها و افراطی‌ها مانع تحقق نیت نیک و خیرخواهانه ما می‌گردد. این بدان معنی است که ما برای دفاع از مردم خود و دستاوردهای ۱۵ سال اخیر آماده نبرد و مبارزه هستیم.

آقای رییس!

برای توسعه هرچه بیش‌تر همکاری‌ها میان سازمان همکاری‌های شانگ‌های و افغانستان، موارد ذیل را پیشنهاد می‌نماییم:

۱. سازمان همکاری‌های شانگ‌های ریاست دوره‌ای گروه تماس را در آینده برای افغانستان تفویض نمایند تا چالش‌های افغانستان و منطقه به صورت بهتر مورد بحث قرارگیرد.

۲. در خواست افغانستان را برای عضویت کامل سازمان همکاری‌های شانگ‌های مجدداً مطرح می‌کنیم و می‌خواهیم این موضوع در دستورکار جلسات بعدی قرار گیرد.

۳. ما خواهان همکاری نزدیک‌تر در امر مبارزه با تروریزم میان سازمان همکاری‌های شانگ‌های و افغانستان هستیم.

۴. از اعضای سازمان همکاری‌های شانگ‌های می‌خواهیم تا از نفوذ و روابط خود با گروه‌های مسلح مخالف در افغانستان استفاده نموده و آنان را به صلح و مذاکره تشویق نمایند.

۵. ما از اهمیت فوق‌العاده سازمان همکاری‌های شانگ‌های برای کمک به افغانستان جهت دست یافتن به توسعه اقتصادی و هم‌گرایی اقتصادی با اعضای سازمان همکاری‌های شانگ‌های از طریق افزایش تجارت، ترانزیت و سرمایه‌گذاری واقف هستیم. چنان‌که شما می‌دانید، ما به برنامه‌ها وطرح‌هایی‌که از همگرایی منطقه‌ای حمایت می‌کند اهمیت فوق‌العاده قایلیم. در این راستا می‌توان از برنامه قلب ‌آسیا یا روند استانبول، ریکا،‌برنامه کاسا یک‌هزار، تاپی و بندر چابهار به طور نمونه یاد کرد. ما از حمایت تمام کشورهای عضو در این زمینه‌ها قدردانی می‌کنیم.

۶. همچنان علاقمندیم با کشورهای عضو درباره استراتیژی توسعه سازمان همکاری‌های شانگ‌های و دیگر ابتکارات این نهاد چون طرح یک کمربند یک راه صحبت نماییم.

در خاتمه می‌خواهیم یکبار بر تعهد حکومت افغانستان به اهداف سازمان همکاری‌های شانگ‌های برای وصل‌شدن منطقه‌ای، دست یافتن به صلح و ثبات، رشد اقتصادی و رفاه برای تمام منطقه تأکید نماییم.‌