سخنرانی دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه ج.ا.ا کنفرانس وزیران خارجهٔ ژنو در مورد افغانستان

28 نوامبر 2018

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيْمِ

عالیجنابان!

نمایندگان برجسته!

دوستان افغانستان!

اجازه دهید، مراتب قدردانی و تبریکات خویش را به کشورها، سازمان‌ها و کسانی‌که در کنفرانس وزیران خارجه درباره افغانستان اشتراک کرده‌ و آن را با موفقیت به پایان رسانیدند، ابراز نمایم. ما دو روز در مورد کارهایی بحث کردیم که از هنگام آخرین دیدارمان در سال ۲۰۱۶ در بروکسل انجام داده‌ایم و کارهای زیادی هم باقی‌مانده تا در چند سال آینده انجام دهیم. چراکه هدف ما دستیابی به بعضی از اهداف تعیین شده تا سال ۲۰۲۰-۲۰۲۴ می‌باشند.

دولت و مردم افغانستان از حمایت، تعهد و مشارکت دوامدار دوستان بین المللی از جمله کشورهای کمک کننده که بطور همه‌جانبه در بخش خصوصی، جامعه مدنی ونهادهای غیر دولتی همکاری کردند، تشکر و سپاسگزاری می نمایند.

و نیز مراتب سپاس و امتنان خود را از نیروهای حمایت قاطع به خاطر فداکاری و همراهی‌شان با نیروهای امنیتی افغان ابراز می دارند.

موفقیت افغانستان نه تنها موفقیت تمام مردم ما پس از سال‌ها ناامنی، درد و ویرانی است؛ بلکه موفقیتی‌ است که کشورهای کمک‌کننده و مالیات دهنده می توانند به آن افتخار کنند. ما توقع داریم که به اهداف‌مان دست یابیم، همان‌گونه که تلاش داریم تا راه‌حل‌هایی را برای رفع چالش‌های بزرگ پیدا کنیم.

ما به مردم افغانستان تعهد داریم که با تامین امنیت و سلامت، محافظت از روند سیاسی، دستیابی‌ به صلح‌ عادلانه و پایدار، محافظت از دستاوردهای آنها، فراهم کردن حکومتداری خوب و سرمایهگذاری روی معیشت بهتر از طریق راهکارهای توسعه اجتماعی و اقتصادی ظرفیت‌های خود را به حداکثر برسانیم و هدف ما برآوردن تمام موارد ذکر شده می‌باشند.

حکومت وحدت ملی اهمیت زیادی به برنامه اصلاحات و تعهدات قبلی قائل است. مبارزه با فساد، ارائه خدمات بهتر، بهبود حکومتداری و حاکمیت قانون، توانمندسازی زنان، ثبات مالی و رشد اقتصادی و توسعه بخش خصوصی معیارهای مشخص ما در برنامه اصلاحات‌اند.

بر این باورم که تطبیق تعهدات متقابل ما برای اصلاحات، افغانستان را به سوی خودکفایی هدایت می کند که همه خواهان آنیم.

دوستان گرانقدر!

خانم ها و آقایان!

انتخابات پارلمانی یکی از تعهدات مهم دولت افغانستان بود. علی‌رغم چالش‌های امنیتی و لوجستیکی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان (IEC) انتخابات پارلمانی را در 20 اکتوبر سال جاری برگزار کرد. ما متعهد به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده هستیم. علی‌رغم تهدیدات، تلفات غم‌انگیز و چالش‌ها، بیش از چهار میلیون افغان واجد شرایط به پای صندوق‌های رأی رفته و در انتخابات شرکت کرده‌اند. مشارکت زنان در این انتخابات نیز برجسته بود.

برگزاری انتخابات پارلمانی یک آزمون پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود. لذا به منظور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات و دولت باید درس‌هایی از این انتخابات بگیرند و بهترین شیوهها را در آینده بکار گیرند تا از برگزاری یک انتخابات سراسری و معتبر  اطمینان حاصل گردد.

نیروهای امنیتی ما نقش مهم در تأمین امنیت انتخابات پارلمانی داشته‌اند. هدف ما گسترش پارامترهای امن برای انتخابات سال آینده است تا افراد بیشتری بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و ولسوالی اشتراک کنند.

نیروهای امنیتی ما از سال ۲۰۱۴ بدین سو ثابت کردند که توانایی لازم را برای مبارزه با دهشت‌افکنی و دفاع از کشور دارند. می‌خواهم از همین‌جا به مردان و زنان شجاع نیروهای امنیتی‌مان به‌خاطر دفاع از کشور عرض احترام نمایم. همچنین می‌خواهم از نیروهای بین المللی به‌خاطر فداکاری‌شان، کمک، آموزش و تجهیز نیروهای افغان تشکر کنم.

در مورد صلح موضع ما بسیار روشن است. حکومت وحدت ملی متعهد به صلح و ثبات در افغانستان بوده و ما آماده هستیم با طالبان مذاکره نماییم.

ما از حمایت، تسهیل و کمک همه کشورهای ذی‌دخل در روند صلح افغانستان قدردانی می کنیم و تأکید می‌کنیم که هر گونه تلاش برای صلح باید مورد قبول افغان‌ها، به رهبری و مالکیت خودشان و در چارچوب پارامترهای سیاسی و مشروع صورت گیرد. مشارکت زنان در روند صلح نیز امری ضروری است.

ما درک می کنیم که جنگ به نفع افغان‌ها و دیگر کشورها در منطقه و فراتر از آن نیست؛ اما متاسفانه افغانستان از یک جنگ تحمیلی رنج می برد که توسط کشورها و اشخاص غیر وابسته به کشورها آغاز شده، و تمویل می شود و آنها منافع خود را در ادامه جنگ و بی ثباتی افغانستان می‌بینند.

ما می‌خواهیم با تمام کشورهای ذی‌دخل همکاری نماییم و آجندای صلح را به پیش ببریم. صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و جهان است.

همان‌طوریکه در بحث‌های ما در اینجا تأکید نمودیم، صلح و ثبات نیز برای ارتباط منطقه‌ای در جنوب آسیا و آسیای مرکزی و فراتر از آن اهمیت دارد. همکاری منطقه‌ای می تواند نقش مهم در رشد و توسعه اقتصادی در منطقه ایفا کند. اگر ما با صمیمیت و احترام متقابل کار کنیم، هیچ یکی بازنده نخواهد بود.

همان‌طوریکه می دانید برای این منظور افغانستان از طریق پروژه های مهم مانند CASA-1000، TAPI، بندر چابهار، دهلیزهای راه آهن ملی، برنامه حمل و نقل هوایی و غیره گام‌های مثبت را برداشته است.

پیام ما روشن است: ما همکاری منطقه‌ای را بر خصومت منطقه‌ای ترجیح می‌دهیم.

اکنون اجازه دهید به برخی از دستاوردهای‌مان اشاره نمایم.

با وجود بسیاری از چالش‌ها دولت جمهوری اسلامی افغانستان با توجه به تعهدات خود در کنفرانس لندن و بروکسل به پیشرفت قابل توجه دست‌یافته است. جزئیات این پیشرفت‌‌ها امروز صبح به شما ارائه شد. می‌خواهم به شما اطمینان دهم که حکومت وحدت ملی متعهد به تطبیق تمام تعهدات‌اش در زمان تعیین شده می باشد.

خوشحال‌ام به اطلاع شما برسانم که افغانستان پیشرفت قابل ملاحظه در شاخص‌های انجام کسب و کار (DBI) داشته و برای اولین بار در طول گزارش‌دهی این شاخص‌ها به عنوان یکی از ده مجری برتر شناخته شده‌ است.

این دستاورد تنها از طریق تلاش‌های هماهنگ نهادهای دولتی و حمایت شرکای بین المللی در چارچوب کمیته اجرایی بخش خصوصی (PriSEC) امکان‌پذیر بود. همان‌طوریکه می دانید کمیته اجرایی بخش خصوصی  با یک تعهد روشن در دفتر ریاست اجرائیه ایجاد شد تا 11 اولویت بخش خصوصی را که در کنفرانس وزیران در لندن ارائه شده بود، تطبیق نماید و نیز موظف گردید که شاخص‌های کسب و کار را بهبود بخشد. کمیته اجرایی بخش خصوصی و گروه‌های تخنیکی آن با همکاری سازمان‌های ملی و بین المللی ذیربط توانستند که این دستاورد بی‌سابقه را به واقعیت تبدیل نمایند.

توسعه بخش خصوصی به رشد اقتصادی و خودکفایی کشور کمک می‌کند. بدون بخش خصوصی فعال امکان دستیابی به خودکفایی تا سال ۲۰۲۴ یا پایان دههٔ تحول وجود نخواهد داشت.

توانمندسازی زنان از اولویتهای مهم برای دولت افغانستان بوده و خواهد بود. دولت کاملا متعهد به توانمندسازی زنان، حفاظت از حقوق قانونی آنها، مشارکت زنان در پروسه‌های توسعه ملی و تصمیمگیری‌ها می‌باشد.

درحالیکه از سال ۲۰۰۲ تاکنون حدود ۶ میلیون مهاجر افغان به کشور باز گشتند؛ اما بیش از ۸ میلیون تن دیگر از جمله ۲.۵ میلیون مهاجر درحال حاضر خارج از کشور به سر می‌برند و صدها هزار افغان هر ساله به کشور باز می گردند. تسهیل این بازگشت کار ساده نیست.

 ما باید تلاش‌های‌مان را در جهت ادغام مجدد پناهنده‌گان، بیجاشده‌گان داخلی و سایر جمعیت بیجاشده متمرکز کنیم و به گسترش دسترسی به توسعه مهارت‌ها، ایجاد فرصت‌های معیشتی و ایجاد ساختارهای اجتماعی، خدمات عمومی و زیرساختها توجه نماییم.

من از شرکای بین المللی‌مان می‌خواهم از تلاش کشورهای منطقه حمایت کنند تا با این حرکت به افغان‌ها هم در داخل و هم در خارج از مرزهای کشور کمک صورت گیرند. این کمک‌ها عبارت از ارائه کمک‌های حقوقی و مستندسازی وضعیت، تسهیل دسترسی به خدمات اساسی و کمک به گروه‌های آسیبپذیر مانند کودکان بی سرپرست، زنان و دختران در معرض خطر، سالمندان، افراد با نیازهای طبی و قربانیان قاچاق انسان می‌باشند.

با نگاهی به زمان باقیماندهٔ دهه تحول یکی از اقدامات مهم برای موفقیت، توانایی ما برای یافتن راه‌حل‌های ماندگار برای جلوگیری از بیجاشدن طولانی‌مدت مردم در کشور است.

مگراینکه بتوانیم تلاش‌های جمعی، هماهنگ و مشخص را برای تأمین نیازهای انکشافی و بشردوستانهٔ عودت کننده‌گان و بیجاشده‌گان داخلی تضمین کنیم. من ازاین نگرانم که جهت رسیدن به هدف بزرگتر ما که همان صلح و ثبات افغانستان است، پیشرفت اندکی داشته باشیم.

خشک‌سالی امسال باعث شد مصؤنیت غذایی و تغذیه در افغانستان بدتر شود. آجندای ملی ما در مورد مصؤنیت غذایی و تغذیه (AFSeN-A) و مکانیزمها برای هماهنگی فضا را برای مشارکت چندجانبهٔ کشورهای ذی‌دخل فراهم نموده است تا ابتکارات انکشافی و بشردوستانه ما را در مورد گرسنگی مطلق، مصؤنیت غذایی و تغذیه ساده و هماهنگ نموده و آنها ارتقا دهند.

ما برای دستیابی به این اهداف بلندپروازانه با مشورت و هماهنگی شرکای بین المللی، برنامه ملی پنج‌سالهٔ استراتژیک برای مصؤنیت غذایی و تغذیه را تهیه و تدوین نمودیم. این برنامه اقدامات کلیدی و استراتژیک برای بهبود وضعیت غذا و تغذیه را در کشور مشخص می‌کند.

چالش‌ها بسیار زیاد است. ناامنی در نتیجهٔ یک جنگ تحمیلی، فساد، فقر شدید و عدم مصؤنیت غذایی ناشی از جنگ و خشک‌سالی، بیکاری و تطبیق اندک قوانین نیز به بدبختی افغان‌ها افزوده است.

حکومت وحدت ملی تمام توجه خود را برای  حل این چالش‌ها متمرکز کرده است.

حکومت افغانستان "استراتیژی ملی مبارزه با فساد" را به منظور مبارزه با فساد به شیوهٔ هماهنگ تدوین کرده است. با تطبیق این استراتژی امیدواریم که بتوانیم شاهد کاهش قابل ملاحظه و در نهایت محو فساد در افغانستان باشیم.

بگذارید به شما اطمینان دهم که ما در مبارزه با فساد به طور قاطعانه عمل خواهیم کرد. مطمئنم همه شما موافق هستید که مبارزه با فساد نیاز به زمان و هماهنگی از جانب همه ما دارد.

می خواهم از سازمان ملل متحد برای برگزاری این کنفرانس و از تک تک شما به خاطر مشارکت در کنفرانس امروز، بیان نظرات سازنده و همچنین اشتراک در جلسات جانبی تشکر کنم. حضور شما ارزشمند بوده و بدون شک در برگزاری موفقیت‌آمیز این کنفرانس کمک کرده است.

همچنین از حمایت اعضای رسانه‌ها در پوشش فعالیتهای‌مان قدردانی و تشکر می‌کنم. بسیار مهم است که دیدگاههای بیان شده در اینجا به اطلاع مخاطبان ملی و بین المللی برسند.

 ما همچنین از همه کسانی‌که در سازماندهی این رویداد شرکت کردند، سپاسگزاریم.

مثل همیشه ما برای همکاری دوامدار خود ارزش قائل هستیم.

از توجه شما سپاسگزارم.