بیانیه داکتر عبدالله عبدالله در نشست ویژه هیأت هماهنگی و نظارت مشترک (JCMB)

 

·         رؤسای عزیز ،

·         آقای منسرویزی ((Manservizi،

·         وزیران، سفیران

·         همکاران، خانمها و آقایان،

! عصر بخیر

·         شنیده ام امروز صبح شما بحثهای پرثمری داشته اید.

·         تعدادی از وزرای کابینه آمادگی خود را برای کنفرانس بروکسل اعلان کرده اند.

·         دولت نیز چارچوب توسعه ملی وصلح افغانستان(ANDF)  را ارائه نموده است.

·         برمبنای چشم انداز خود اتکایی توکیو، چارچوب جدید بیانیه ای از دولت وحدت ملی ارائه می کند که چگونه به اهداف خود که همانا حرکت به سوی خود اتکایی و افزایش رفاه مردم است، نائل خواهد شد.

•          کابینه وزیران به شما یک سند کامل از چارچوب و برنامه های اولویت ملی را داده است.

•          مخصوصا از همکارانم جهت ارائه دستور کار حکومت وحدت ملی در مبارزه با فساد، اصلاحات انتخابات، و از همه مهمتر، حقوق بشر و حقوق زنان تشکر می کنم.

خانم ها و آقایان: می خواهم مختصرا بر روی بعضی از موضوعات کلیدی تمرکز نمایم:

1)      با چارچوب موجود، زمان برای برنامه ریزی بیشتر، محدود است. وقت آن است که پا را از جلسات، بحث و برنامه ریزی فراتر بگذاریم. مردم افغانستان از حکومت وحدت ملی دستاورد و مسئولیت می خواهد. ما مسائلی در رابطه با سیاست، هماهنگی، مشاوره، اولویت بندی و تصمیم گیری داریم که نیاز به توجه فوری و تصمیم گیری در سطوح بالای دولتی دارد براساس مفاد توافق سیاسی که دو سال پیش در پایان یک انتخابات چالش برانگیز و بی نتیجه آن را امضا کردیم ، اما شکی نیست که هم من و هم رئیس جمهور به یک برنامه اصلاحات عملی با هدف کمک به پیشرفت ملت متعهد هستیم.

2)      به عنوان رئیس اجرائیه، هدف من عملی کردن وعده هایی است که به ملت افغانستان داده ام، تعهدی که به جامعه بین المللی سپرده ام و انجام کاری است که از من انتظار می رود. ما به هیچ فرد، گروه و یا نیرویی اجازه نخواهیم داد تا این روند را متوقف کند چرا که هدف آن کمک به کشور است تا با یک سری از چالش ها مقابله نماید و از فرصت هایی که در این برهه از زمان وجود دارد استفاده بهینه نماید.

3)      در دستور کار اصلاحات، دولت وحدت ملی باید فراترازمسائل فنی ومنتخب اداری برود. کنفرانس بروکسل باید مجموعه گسترده تری از برنامه اصلاحات را که به منزله پیش نیازهای اصلاحات اجتماعی و اقتصادی از جمله مبارزه با فساد است، در نظر بگیرد. مردم نیاز مبرم دارند که چارچوب جدید حسابدهی متقابل برای خودکفایی (SMAF) در کنفرانس بروکسل شامل برنامه های ملی در سطح بالا مانند اصلاحات انتخاباتی ، تصویب قانون انتخابات معتبر، اعلام جدول زمانی برای انتخابات 2017 و برگزاری واقعی انتخابات عادلانه، شفاف و فراگیر پارلمانی و در سطح ولسوالی ها در سال 2017 باشد.

4)      به طریق مشابه، برنامه های اصلاحات برای کنفرانس بروکسل به همان اندازه نیاز دارد که دولت وحدت ملی همان اصلاحاتی را که در توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی منعکس شده، تطبیق کند وسرعت ببخشد. فراموش نکنیم هدف از اصلاحات، برگزاری لویه جرگه قانون اساسی و ایجاد توازن به وضوح در توافقنامه بیان شده است که مملکت در ساختار سیاسی اش پس از سال ها رهبری گمراه بلامنازع به آن نیاز دارد.

5)      خانم ها و آقایان، من الان از کنفرانس بین المللی سواد آموزی می آیم. اجازه دهید به اطلاع شما برسانم که 90 فیصد از زنان و 63 فیصد از مردان در برخی از مناطق روستایی بی سواد هستند. این ارقام واقعا تکان دهنده است.

6)      اصلاحاتی که درتوافقنامه سیاسی سال 2014 با جزئیات و به وضوح بیان شده ایجاد پست نخست وزیری اجرایی را به عنوان بخشی از یک فرایند مطابق قانون اساسی لازم می داند، البته این بدین معنا نیست که این اصلاحات به نفع یک شخص یا یک حوزه انتخاباتی باشد، بلکه به معنای تقویت ثبات سیاسی، انسجام قدرت و مشارکت عمومی بنا به خواست مردم و تجربه تلخ چند دهه گذشته است. مردم به طور کلی به دهه 1960 به عنوان یک دوره رشد، پیشرفت و ثبات در کشور می نگرند، و اکثر تحولات آن دوره را نتیجه قانون اساسی مترقی 1964 می دانند. اینکه قبل از موعد مقرر در نتیجه ی یک کودتای نظامی به پایان رسید مختص وضعیت پویایی بود که دیگر وجود ندارد، اما ما نمونه هایی از کشورهای دیگر، در حال توسعه و توسعه یافته، را داریم که از تعدیلات مجدد سیستمتیک گاه به گاه سود جسته اند. فرانسه، بنگلادش و اندونزی از جمله کشورهایی هستند که مسیرمتفاوتی را برای اصلاحات اتخاذ کردند. افغانستان باید به دنبال بهترین مسیر برای اصلاحات سیاسی خود باشد، البته بر اساس واقعیت ها و نیازهای ملی خود.

7)      باز هم تآکید می کنم که بدون ثبات سیاسی از طریق شمولیت ملی منسجم در کشور، مشروعیت، اصلاحات انتخاباتی و حاکمیت موثر، برنامه های توسعه نمی تواند موفق شود.

8)      برخی می گویند که بدون صلح و پایان دادن به درگیری ها، نمی توانیم کشور خود را بسازیم و یا پیشرفت کنیم. من بر این باور هستم که تفاوت اصلی بین ما و کسانی که علیه ما می جنگند دقیقا همین نقطه است. آنها و حامیان شان در داخل و خارج از کشور برای ارعاب شهروندان ما، نابودی دستاوردهای چند دهه گذشته ما، و نگهداشتن ما در فقیر و وابستگی محکم ایستاده اند، در حالی که مردم افغانستان و دوستان بین المللی ما برای صلح، ثبات، توسعه و پیشرفت تلاش می کنند. این خطوط کاملا متمایزاز یکدیگر است. ما اجازه نخواهیم داد اراده و خواست مردم ما توسط سازمان های تروریستی تضعیف شود و یا بی اثر گردد. ما با افغان هایی که خونریزی را متوقف می کنند و زندگی، پیشرفت و رفاه را بر مرگ، عقب ماندگی و فقر ترجیح می دهند، صلح می کنیم.

9)      در اصلاحات حکومتداری، ما نباید از مسیرروند تمرکز زدایی که سالهاست در کشورجریان دارد، خارج شویم. این روند شامل افزایش حکومتداری محلی، بودجه بندی محلی و واگذاری مسئولیتهای مقتدرانه مشروع و کاربردی به مقامات ذیصلاح می باشد.

10)  لازم است حکومت وحدت ملی با حمایت جامعه بین المللی، نهاد سازی را در سطح وزارت ارتقاء دهد و از آن حمایت نماید. باید تمایز روشنی بین مراکز سیاسی و پالیسی و نهادهای اجرایی که مسئول تطبیق و پیگیری است، وجود داشته باشد. این بدان معناست که ما نیاز داریم یک روند دو طرفه – نه موازی جهت تصمیم گیری، هماهنگی و اجرا ایجاد کنیم با هدف سرعت بخشیدن به اجرا و ارائه خدمات دولتی و سرمایه گذاری.

11)  در دستور کار رشد و توسعه ، باید هم ترازی پالیسی توسعه به اهداف توسعه پایدار (SGS) نزدیک تر باشد و باید به اصلاحات بخش خصوصی و توسعه توجه بیشتر شود. چشم انداز خود اتکایی به درستی بخش خصوصی و زراعت را به عنوان معیارهای کوتاه مدت و میان مدت رشد شناسایی می کند در حالی که معدن، زراعت- بازرگانی و ارتباط منطقه ای می تواند مزیت نسبی افغانستان دربلند مدت باشد. در حال حاضر هیچ چیز بیش از بخش خصوصی و سرمایه گذاری داخلی برای اقتصاد ما حیاتی نیست. بخش خصوصی موتور اشتغال زایی محسوب می شود. من از گنجاندن اهداف بخش خصوصی در سند SMAF حمایت می کنم.

12)  من با نظر بانک جهانی کاملا موافقم که انتظار رشد تولید ناخالص ملی بالا خیلی واقع گرایانه نیست و ما باید به دنبال منابع جدید رشد باشیم تا استانداردهای زندگی را در دراز مدت بهبود ببخشیم و این امر نیاز به تلاش های زیاد برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها، مشارکت با بخش خصوصی، و ثبات سیاسی دارد که باعث توسعه زراعت و معادن کشور می شود.

13)  علاوه بر این، در اصلاحات بخش خصوصی، دفتر ریاست اجرائیه و شورای وزیران 11 اولویت  از13 اولویت کوتاه مدت اصلاحات بخش خصوصی که برای کنفرانس بروکسل مشخص شده بود را بطور موفقیت آمیز تهیه نموده اند.

14)  شورای وزیران نیز از ارائه بیش از 50 فیصد از 11 اولویت میان مدت برنامه های اصلاحات بخش خصوصی خرسند است. خودم شخصا روند را رهبری می نمایم و آنها را با نهادهای مرتبط تعقیب خواهم کرد.

15)  ما زمانی به بروکسل می رویم که دستور کار اروپا پراست از مسائل مربوط به پناهندگان و مهاجرانی که همچون سیل در سواحل اروپا جاری شده اند. ما به دنبال راه حل برد-برد برای کسانی هستیم که پیامدهای جنگ، آوارگی و فقدان فرصت را تجربه می کنند. ما باری را که این مسئله بر سیستم های اروپا می گذارد، درک می کنیم ، به همان شیوه ای که احساس فشار را در کشورهای همسایه مان که در آن بیش از چهار میلیون افغان هنوز هم زندگی دور از خانه اجدادی را می گذرانند، درک می کنیم. درعین زمان، ما شاهد ورود صدها هزار نفر از پناهندگان از مناطق جنگی درمناطق مرزی شرق کشور هستیم. در تمام این موارد، ما نیاز به گفت و گو، برنامه ریزی و هماهنگی، راه حل های جایگزین و ترازبندی پالیسی روشن داریم تا حاکمیت حقوق بشر ، نیازها و کرامت انسانی را از همه جهت لحاظ کنیم. ما آنچه در توان داریم برای کمک به حل این مسئله انجام خواهیم داد و همین انتظار را از دوستان مان داریم.

16)  من  مشتاقانه منتظر کنفرانس موفق بروکسل هستم/ با تشکر از حمایت سخاوتمندانه شما از افغانستان. در این برهه حساس، افغانستان به همکاری جدی شما ضرورت دارد تا بر چالش هایش غلبه کند.

17)  از همه مهمتر، ما از ملت شجاع و مقاوم افغانستان می خواهیم تا عزم و صبر استراتژیک خود را نشان دهند و مطمئن باشند که در نهایت پیروزی با آنان است. و نیاز است وحدتمان را به عنوان کشوری با تاریخ غنی و عالی، و کشوری که هرگز شکست نخورده است وراست قامت و استوار ایستاده است، تقویت کنیم .